Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Gdańsk

Kredyt hipoteczny na budowę domu – bezpłatna pomoc ekspertów!

Kredyt hipoteczny na budowę domu, zwany inaczej kredytem budowlanym lub budowlano-hipotecznym, jest odrębnym i specyficznym produktem bankowym. 

Wsparcie przy wyborze kredytu
Kredyt hipoteczny na budowę domu Kredyt hipoteczny na budowę domu

Porównujemy oferty 13 banków

PKO Bank Polski BNP Paribas Bank Polska S.A. Bank Pekao S.A. ING Bank Śląski

Ekspert kredytowy online

Sprawdź zdolność, porównaj oferty i zapewnij sobie najtańszy kredyt.

Skontaktuj
z się ekspertem

Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego przy kredycie hipotecznym?

Na rynku działa obecnie około kilkunastu banków, a prawie każdy z nich ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny. Czasami jeden bank oferuje kilka rozwiązań w ramach kredytu hipotecznego. Jak w takim razie wybrać korzystnie?

Kredyt Gdańsk
Dowiedz się więcej

Porównanie ofert kredytu hipotecznego
w najpopularniejszych bankach

Aktualnie kredyty hipoteczne są rekordowo tanie, na co wpłynęła zeszłoroczna obniżka stóp procentowych. Warto więc teraz zawnioskować o ofertę dla siebie, aby skorzystać z atrakcyjnych warunków.

mBank
PKO Bank Polski
BNP Paribas Bank Polska S.A.
Bank Pekao S.A.
ING Bank Śląski
Bank Millenium
Kwota kredytu:
50 000 1 100 000
Okres spłaty:
1 35
lat
Wysokość miesięcznej raty: 000,00 zł
Prowizja: 0
RRSO: 0

Ranking kredytów hipotecznych

Przykład reprezentatywny
Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytGdansk.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Jak otrzymać kredyt na budowę domu

kredytGdansk.pl – ekspert finansowy
Porozmawiajmy
Kredyt Gdańsk Kredyt Gdańsk

Ponad 350 pozytywnych opinii w Google

Kredyt Gdańsk Kredyt Gdańsk

Jesteśmy jednymi z najlepiej i najczęściej ocenianych ekspertów kredytowych w Gdańsku w Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

Z roku na rok grono naszych klientów dynamicznie się rozrasta, a wraz z nim nasz zespół ekspertów. Zaufanie do nas wynika z dobrej opinii, cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalni jako rzetelni, profesjonalni i skuteczni eksperci kredytowi.

Znajdź kredyt, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Wiadomość do eksperta Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy Formularz kontaktowy
Telefon do eksperta Telefon do eksperta (+48) 571 394 901

Kredyt na budowę domu w 2022 roku - co warto wiedzieć i czy warto skorzystać

Kredyt na budowę domu Kredyt na budowę domu

Kredyt na budowę domu

 

Szukasz kredytu na budowę domu? Sprawdź, jak złożyć wniosek i uruchomić kolejne transze kredytu. Będziemy Cię wspierać na każdym etapie inwestycji.

Sprawdź szczegóły!

Kredyt na budowę domu – jaki wybrać? Ekspert kredytowy podpowiada

Wielu Polaków chce zrealizować swoje marzenia o budowie domu. Dom jest zazwyczaj większy od mieszkania i leży na działce, na której można spacerować i się relaksować. Niestety budowa domu jest bardzo kosztowna. Rzadko kto decyduje się na budowę domu z własnych środków. Zazwyczaj klienci doradców kredytowych z www.kredytgdansk.pl starają się o kredyt na budowę domu. Do złożenia wniosku o kredyt na budowę domu należy się dobrze przygotować. Sama procedura jest dość długa i skomplikowana.

Na pewno pierwszym krokiem zawsze będzie zakup działki pod budowę domu, chyba że jesteś już szczęśliwym właścicielem działki budowlanej. Wiele banków sfinansuje i zakup działki i budowę domu. Warunkiem koniecznym będzie wniesienie przez Ciebie odpowiedniego wkładu własnego. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli już masz działkę, to zostanie ona uznana przez bank za wkład własny. Dzięki temu nie będziesz musiał starać się o dodatkową gotówkę lub naruszać swoich oszczędności. Ekspert kredytowy na pewno poinformuje Cię, że otrzymasz kredyt na budowę domu pod warunkiem, że masz dobrą zdolność kredytową. Bank udzielając Ci kredytu, musi być pewien, że Twoja sytuacja finansowa pozwoli Ci na terminowe regulowanie rat. Przed złożeniem wniosku skontaktuj się z doradcą kredytowym Gdańsk, który sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Kiedy jeszcze określisz koszt budowy, doradca kredytowy znajdzie ofertę kredytu, dopasowaną do Twoich potrzeb.

Kredyt na budowę domu - na czym polega?

Kredyt na budowę domu w ofercie banków występuje również jako kredyt budowlano-hipoteczny. Nazwa wynika z tego, że kredyt na budowę domu łączy dwa różne sposoby kredytowania inwestycji. Wyjaśnijmy, na czym to finansowanie dokładnie polega. Kiedy jesteśmy w trakcie budowy domu, nasz kredyt jest typowym kredytem budowlanym. Po zakończeniu budowy i oddaniu domu do użytku kredyt budowlany zamienia się w kredyt hipoteczny. Sam cel finansowania nie zmienia się i wciąż jest nim budowa domu. Zmienia się natomiast sposób kredytowania, warunki kredytu oraz zabezpieczenie kredytu. Dlatego sama procedura kredytowa jest skomplikowana i wymaga dostarczenia wielu dokumentów. Planując budowę domu, powinieneś dobrze się do tego przygotować i świadomie wybrać odpowiedni kredyt na budowę domu. Konieczne będzie przygotowanie projektu, harmonogramu prac z podziałem na etapy oraz dobra współpraca z ekipą budowlaną. Są to podstawowe warunki do uzyskania pozytywnej odpowiedzi ze strony banku i wyboru właściwej formy finansowania. Brak profesjonalizmu przy przygotowaniu projektu i harmonogramu prac może skutkować wysokimi wydatkami, a nawet wstrzymaniem wypłaty transz. Sam kredyt budowlany może być naprawdę atrakcyjny cenowo.

Sprawdź oferty różnych banków i dowiedz się, gdzie złożyć wniosek

Obecnie większość banków oferuje kredyt na budowę domu. Biorąc pod uwagę dużą konkurencyjność, banki często przygotowują specjalne promocje, chcąc przyciągnąć klienta. Jest to dobra sytuacja dla kredytobiorców, którzy mogą wybierać między różnymi ofertami. Warto jednak skorzystać z bezpłatnego wsparcia eksperta kredytowego , który pomoże znaleźć Ci najkorzystniejszą ofertę, dostosowaną do Twoich potrzeby. Ekspert kredytowy zapozna Cię z wieloma ofertami banków i porówna je między sobą. Filtrując oferty pod kątem różnych parametrów, wspólnie wybierzecie ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza. Może to na przykład być najtańszy kredyt budowlany. Również w Internecie znajdziesz narzędzia do porównywania ofert. Możesz skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych lub kalkulatora kredytów hipotecznych. Wystarczy, że wpiszesz podstawowe dane, a pojawi się cała lista ofert bankowych, zaczynając od tych najtańszych.

Wielu klientów korzysta z oferty banku, w którym ma konto. Odradzamy jednak tego typu działanie. Taki kredy może okazać się drogi, a na rynku masz możliwość znalezienie lepszej i tańszej oferty.

Środki na budowę domu – jakiej wielkości środki będą Ci potrzebne

Warto sobie już na samym początku uświadomić, że koszty budowy domu będą wysokie. Zazwyczaj taka inwestycja wymaga środków na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Dlatego kredyt na budowę domu będzie wysokim i długoterminowym zobowiązaniem, które musisz spłacić. Dlatego, zanim rozpoczniesz budowę domu, zaplanuj dokładnie wszystkie koszty związane z inwestycją. Eksperci kredytowi z  kredytgdansk.pl przygotowali listę najważniejszych kosztów:

  • zakup działki budowlanej,
  • przygotowanie projektu, pozwolenie na budowę,
  • zakup materiałów budowlanych,
  • wynagrodzenie ekipy budowlanej.

Możesz odnieść bardzo duże korzyści, jeżeli zaplanujesz swoje działania. Przede wszystkim możesz dużo zaoszczędzić na kosztach, a także możesz przystąpić do negocjacji warunków kredytowania. Jako eksperci kredytowi zawsze jednak podpowiadamy naszym klientom, żeby nie oszczędzali za wszelką cenę na budowie domu, w którym być może będą mieszkać całe życie. Warto wybrać dobrą lokalizację oraz projekt. Nie warto oszczędzać na dobrych materiałach budowlanych. Wybierz takie, które będą służyć przez wiele lat. Chcesz zaoszczędzić? Wybierz z ekspertem kredytowym z kredytgdansk.pl najtańszy kredyt na budowę domu.

Kredyt na dom: jaki będzie potrzebny? Kwota kredytu niezbędna na wybudowanie domu

Kredyt na budowę jest jeszcze bardziej skomplikowany od kredytu hipotecznego. Samo jednak oszacowanie kwoty kredytu hipotecznego jest dużo prostsze. Trudności w przypadku kredytu budowlanego wynikają przede wszystkim z oszacowania kosztów budowy i wykończenia domu. Przy szacowaniu kosztów warto zawsze założyć „górkę” w wysokości 10% wartości inwestycji. Kwota kredytu na budowę domu będzie zależeć od wielu zmiennych. Są to m.in. wartość działki, wycena materiałów i prac budowlanych. Analityce bankowi bardzo dokładnie weryfikują wszystkie informacje dotyczące kosztów budowy domu. Dlatego tak ważne jest, żebyś we wniosku o kredyt na budowę domu podał realne kwoty. Rzetelny i profesjonalny plan pomogą Ci w uzyskaniu kredytu na budowę domu na atrakcyjnych warunkach. Oprócz tego musisz też przygotować wraz z osobą odpowiedzialną za budowę harmonogram prac, na podstawie którego bank będzie wypłacał kolejne transze. Jak się zapewne zorientowałeś, oszacowanie kosztów jest jednym z najtrudniejszych zadań związanych z budową domu. Ze swoje strony zalecamy konsultacje ze specjalistą, np. kierownikiem budowy, inżynierem. Również ekspert kredytowy zawsze służy pomocą i podpowie, na co szczególnie zwrócić uwagę i co jest konieczne, żeby otrzymać kredyt.

Ocena zdolności kredytowej

Każdy klient, który jest zainteresowany kredytem, musi przejść przez procedurę badania zdolności kredytowej. Bank w ten sposób sprawdza Twoją zdolność do regulowania zobowiązań w ustalonym terminie. Bank w ten sposób postępuje zgodnie z rekomendacjami nadzoru finansowego oraz minimalizuje swoje ryzyko. Twoja zdolność kredytowa musi być adekwatna do kwoty kredytu na budowę domu. Warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, zanim złożysz wniosek o kredyt. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • spotkaj się z ekspertem kredytowym z www.kredytgdansk.pl, który przeprowadzi ocenę Twojej zdolności kredytowej. Ekspert kredytowy zbada Twoją zdolność kredytową w sposób bardzo rzetelny i dokładny. Nie zajmie to dużej niż kilka do kilkunastu minut.
  • Możesz też skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. W puste pola musisz wpisać wymagane dane. Na podstawie tych informacji kalkulator wyświetli Ci maksymalną kwotę kredytu, o którą możesz się starać. Pamiętaj jednak, że będą to dane orientacyjne. Banki mają swoje sposoby na badanie zdolności kredytowej i w każdym banku Twoja zdolność kredytowa może być inna. Da Ci to jednak bardzo dobry pogląd na sytuację.

Kredyt na budowę domu - formalności

W pierwszym kroku musisz wysłać do banku wniosek o kredyt na budowę domu. Wnioski kredytowe są dość trudne i skomplikowane. Dlatego zachęcamy do kontaktu z ekspertem kredytowym. Z pomocą eksperta wypełnicie wniosek zgodnie z wymogami banku. Wsparcie eksperta kredytowego oszczędzi Ci stresu i spędzisz nad wnioskiem o wiele mniej czasu. Warto wspomnieć, że bank odrzuci wniosek, który nie został wypełniony prawidłowo. Do wniosku musisz załączyć różnego rodzaju dokumenty, które są wymagane przez bank. Ekspert kredytowy pomoże Ci skompletować niezbędne załączniki w zależności od banku, do którego wysyłacie wniosek. Najczęściej są to:

  • Zaświadczenie od pracodawcy o wysokości naszych dochodów,
  • zaświadczenia o zatrudnieniu od naszego pracodawcy,
  • roczne zeznanie PIT, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą,
  • dokument potwierdzający, że jesteś właścicielami działki, może to być wpis z księgi wieczystej lub akt notarialny,
  • pozwolenie na budowę,
  • projekt budowlany oraz kosztorys całej inwestycji.

Wniosek wraz z załącznikami trafia do analityka bankowego. Jeżeli wniosek ma błędy lub brakuje dokumentów, to bank skontaktuje się z Tobą. Kiedy bank podejmie decyzję o przyznaniu kredytu, to wtedy umawiasz się z przedstawicielem banku na podpisanie umowy. Zawsze uczulamy naszych klientów, żeby nie podpisywali umowy, jeśli nie wszystkie przepisy są zrozumiałe. W przypadku wątpliwości skontaktuj się ze swoim ekspertem kredytowym lub prawnikiem. O wyjaśnienia możesz poprosić również pracownika banku. Dokładne przeanalizowanie umowy kredytowej jest ważne nie tylko ze względu na Twoje bezpieczeństwo. Odstąpienie od umowy o kredyt na budowę domu jest trudniejsze niż np. w przypadku kredytu gotówkowego, od którego masz prawo odstąpić w ciągu 14 dni.

Od czego zależą koszty kredytu na budowę domu?

Kredyty hipoteczne są bardzo szczególną grupą produktów bankowych. Są to długoterminowe zobowiązania celowe, udzielane na bardzo wysokie kwoty. Kredyt hipoteczny musi też mieć stosowne zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. Kredyt hipoteczne są też oczywiście dużo tańsze niż np. kredyt gotówkowy, co wynika z ich specyfiki. Dlatego są w zasadzie jedyną opcją na sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowę domu. Jakie są koszty budowy takiego kredytu? Podpowiadamy:

  • Oprocentowanie kredytu, które składa się z WIBOR, czyli stopy referencyjnej oraz marży banku. Oprocentowanie kredyt wpływa na wysokość każdej raty kapitałowo – odsetkowej, dlatego jest najważniejszą częścią kosztów kredytowych. Stawka WIBOR oznacza cenę, po której banki udzielają sobie pożyczek i jest ustalana codziennie na fixingu. Na wysokość WIBOR bezpośredni wpływ mają stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Nie będziesz miał wpływu na stawkę WIBOR, ale możesz negocjować marże banku. Masz duże szanse na atrakcyjne warunki kredytowania, jeśli Twoja zdolność kredytowa jest wysoka i masz dobrą historię kredytową.
  • Prowizja, czyli opłata, jaką pobiera bank za rozpatrzenie wniosku i udzielenie kredytu. Zazwyczaj stanowi ustalony przez dany bank procent udzielonego kredytu. Może zostać opłacona przez Ciebie jednorazowo lub zostać wliczona w raty. Wiele banków oferuje kredyty z prowizją 0% i jest to zazwyczaj korzystna propozycja, ale zdarza się, że przy braku prowizji banki proponują wyższą marżę.
  • Dodatkowe ubezpieczenia, które bank proponuje w celu minimalizacji swojego ryzyka. Część ubezpieczeń dotyczy nieruchomości, a część odnosi się do klienta. Ofert ubezpieczeniowych do kredytu może być dużo, ale tylko niektóre z nich są obowiązkowe. Do czasu wpisania banku na hipotekę nieruchomości, będziesz musiał płacić za ubezpieczenie pomostowe, którego wysokość dopisana jest do marży.

Wkład własny do kredytu na budowę domu

Jednym z Twoich obowiązków w trakcie starania się o kredyt, będzie wniesienie wkładu własnego. Obowiązek wkładu własnego został wprowadzony Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego. Zgodnie z zaleceniami kredytobiorca starający się o kredyt hipoteczny, musi wykazać, że dysponuje wkładem własnym na poziomie 20% wartości nieruchomości. Część banków umożliwia wpłatę na poziomie 10%, ale pod warunkiem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego lub np. wykorzystanie działki budowlanej, jako wkładu własnego. Oczywiście znajda się też banki, które będą wymagać np. 30% wkładu własnego. Wszystko zależy od polityki kredytowej danego banku. Bez wątpienia jednak rosnące ceny nieruchomości spowodują, że trzeba będzie mieć więcej środków na wkład własny. Obowiązek wkładu własnego jest jednym z elementów zarządzania ryzykiem na rynku finansowym. Nie otrzymasz kredytu, jeśli nie będziesz miał wkładu własnego. Pamiętaj, że im więcej planujesz wydać na budowę domu, tym większy będzie wartość Twojego wkładu na starcie inwestycji.

Kiedy otrzymasz środki z kredytu na budowę domu?

Wypłata kredytu na budowę domu wygląda inaczej niż w przypadku kredytu na mieszkanie. Musisz liczyć się z tym, że kredyt na budowę domu będzie wypłacany w transzach po rozliczeniu danego etapu. Każda kolejna wypłata transzy będzie zależeć od harmonogramu prac budowlanych, a także od tego, czy wszystkie prace idą zgodnie z planem. Wszystko powinno zgadzać się z załączonym projektem i harmonogramem. Bank będzie na bieżąco kontrolować postępy w pracach budowlanych, a jeśli dojdzie do opóźnień, może wstrzymać wypłatę następnych transz kredytu. Zdarza się, że bank nakłada kary finansowe lub nawet zrywa umowę, jeśli opóźnienia są duże. Dlatego zalecamy bardzo racjonalne podejście do przygotowania planu prac.

Kredyt na budowę domu, co można nim sfinansować?

Kredyt na budowę domu to produkt finansowy, który trudno zdefiniować i zamknąć w sztywnych ramach. Jest to produkt, który jest zawsze dopasowywany do indywidualnych potrzeb klienta. Jakie cele możesz sfinansować za pomocą kredytu na budowę domu? Wymieniamy:

  • Koszty związane z poszczególnymi etapami budowy, tj. zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych, koszty robocizny, projektu itd.
  • Ze środków z kredytu możesz kupić również działkę budowlaną. Pamiętaj, że wtedy działka nie będzie uznana za wkład własny, co może okazać się sporym utrudnieniem.
  • Wątpliwości naszych klientów budzi zakres prac, które mogą być opłacone przy pomocy środków z kredytu na budowę domu. Wszystko zależy od polityki konkretnego banku. Część instytucji finansowych zgodzi się na sfinansowanie budowy tylko do stanu surowego. W niektórych bankach kredyt na budowę domu dopuszcza wykorzystanie środków na wykończenie nieruchomości. Natomiast raczej nie będziesz mógł wykorzystać środków na urządzenie mieszkania czy zakup sprzętu RTV/AGD. Niestety roboty wykończeniowe, urządzenie domu, zakup niezbędnego sprzętu są to bardzo duże wydatki. Jeżeli nie będziesz mógł wykorzystać kredytu na budowę domu, żeby je opłacić, to zawsze możesz sprawdzić ofertę kredytów gotówkowych. Środki z kredytu gotówkowego możesz wydać na dowolny cel.

Jakie elementy wpływają na zdolność kredytową?

Zakup działki, wkład własny, przygotowanie projektu to bardzo ważna część procedury kredytowej. Jednak to nie wszystko. Bank przyzna Ci kredyt na budowę domu, pod warunkiem, że masz dobrą zdolność kredytową. Zdolność kredytowa odpowie ci na pytanie, jakie są Twoje realne możliwości finansowe. Dla banków jest to ważny element zarządzania ryzykiem finansowym. Warto zaznaczyć, że badanie zdolności finansowej kredytobiorcy jest obowiązkowe. Zanim zdecydujesz się na budowę domy, sprawdź swoją zdolność kredytową i dostosuj plany do swoich możliwości. Dowiedz się, co ma wpływ na zdolność kredytową i w jakie działania musisz podjąć, żeby ją poprawić. Na zdolność kredytową wpływają:

  • Twoje dochody, które mają bardzo duży wpływ na zdolność kredytową. Wysokie dochody ze źródła akceptowanego przez bank dają Ci duże szanse na otrzymanie kredytu na budowę domu.
  • Koszty utrzymania. Twoje wydatki są też bardzo ważne. Wysokie koszty utrzymania mogą obniżyć Twoją zdolność kredytową nawet przy ponadprzeciętnych zarobkach.
  • Inne zobowiązania finansowe. Dla banku bardzo istotne będzie Twoje obecne zadłużenie. Twoje aktualne zadłużenie może mieć bardzo duży wpływ na zdolność do spłaty nowego kredytu. Do zobowiązań bank zaliczy nie tylko Twoje kredyty i pożyczki, ale również limity na karcie kredytowej lub w koncie osobistym, nawet jeśli ich nie używasz. Spłata zadłużenia oraz likwidacja limitu w koncie na pewno pozytywnie przełoży się na Twoją zdolność kredytową.
  • Doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Bank musi patrzeć perspektywicznie. Tylko w ten sposób może zabezpieczyć swoje interesy. Umowa o kredyt na budowę domu zawierana jest na wiele lat. W tym czasie może się wiele zdarzyć. Przykładowo możesz stracić pracę i mieć problem ze spłatą rat. Dlatego banki premiują osoby, które mają dobre wykształcenie, pewny zawód i duże doświadczenie zawodowe. Taki klient ma duże szanse na wysokie zarobki i będzie bez problemu spłacał kredyt.
  • Warunki kredytu na budowę domu. Warunki kredytowe również mają duży wpływ na zdolność kredytową, a czasami z niej wynikają. Kiedy zaciągasz kredyt hipoteczny, decydujesz o niektórych warunkach kredytowania. Jeżeli dysponujesz dużymi środkami finansowymi, możesz wybrać krótszy termin spłaty lub raty malejące. Będziesz płacił wtedy bardzo wysoką ratę, ale za to koszty kredytu będą niższe. Kiedy zależy Ci na zwiększeniu zdolności kredytowej, wybierz dłuższy okres kredytowania i raty równe.
  • Życie prywatne. Bank zwraca uwagę na życie prywatne kredytobiorców. Rodzina z dziećmi podejmuje bardziej racjonalne i przemyślane decyzje finansowe. Kiedy natomiast kredyt na budowę domu zaciągniesz razem ze swoim partnerem życiowym, macie dużo większe szanse na kredyt, ponieważ Wasza zdolność kredytowa rośnie.
  • Historia kredytowa, która jest dowodem na Twoją wiarygodność jako klienta banku. Bank, zanim udzieli Ci kredytu na dom, na pewno sięgnie po raporty z BIK, BIG czy KRD. W raportach znajdują się informacje, czy masz lub miałeś przeszłości jakiekolwiek zobowiązania wobec instytucji finansowych. Bank dowie się też, czy spłacałeś swoje zobowiązania w terminie. Jeżeli płaciłeś wszystko zgodnie z harmonogramem spłat i nie masz opóźnień, to nie masz powodów do obaw.

Sprawdzone metody na poprawienie zdolności kredytowej

Ekspert kredytowy na pewno Ci podpowie, jakie działania musisz podjąć, żeby poprawić swoją zdolność kredytową. Jest to czasami konieczne, zwłaszcza gdy starasz się o kredyt na budowę domu w wysokiej kwocie. Na pewno potrzebny będzie dobry plan, rozpoczynając od zakupu działki, przygotowania projektu i zatrudnienia ekipy budowlanej. Zanim złożysz wniosek kredytowy, popraw również swoją zdolność kredytową. Współpracując z ekspertem kredytowym z kredytgdansk.pl, szybko i w kilku prostych krokach poprawisz swoją zdolność kredytową. Oto co możesz zrobić:

  • Na samym początku spłać swoje zobowiązania w całości lub w stopniu, w jakim jest to możliwe. Kiedy starasz się u dużą kwotę, warto pozbyć się mniejszych zobowiązań. Dla banku, w którym złożyłeś wniosek o kredyt na budowę domu, jest to bardzo ważne. Kiedy pozbędziesz się innych zobowiązań, o wiele łatwiej będzie Ci spłacać raty nowego kredytu. Zamknij również limity w koncie oraz na karcie kredytowej. Nawet jeśli ich nie używasz, obniżają Twoją zdolność kredytową.
  • Wyższy wkład własny może bardzo poprawić Twoją zdolność kredytową. Większy wkład własny zapewnia Ci również lepszą pozycję w negocjacjach z bankiem. Możesz wtedy liczyć na lepsze warunki kredytu oraz niższe oprocentowanie. Postaraj się o możliwie największy wkład własny w gotówce, ale pamiętaj, że może nim też być działka budowlana, albo druga nieruchomość.
  • Odpowiedni wybór warunków spłaty. Jeżeli Twoje dochody nie są bardzo wysokie, to wybierz dłuższy okres spłaty oraz raty równe. Przy niskiej racie, bank będzie miał mniejsze wymagania, co do zdolności kredytowej.
  • Kontrola zawartości baz. Czyszczenie BIK w powszechnym rozumieniu tego terminu, nie jest możliwe. Jednak nie każdy klient zdaje sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach możesz wysłać pismo do BIK z prośbą o usunięcie informacji na Twój temat. Z takiej opcji możesz skorzystać, gdy w BIK, KRD, BIG znajdują się nieprawdziwe lub przedawnione dane. Nie zdarza się to często, ale mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami. Tak czy inaczej warto pobrać raport BIK, skontrolować sytuację i dokonać korekty w razie potrzeby.

Kredyt budowlany na dobrych warunkach z ekspertem kredytowym

Kredyt na budowę domu na dobrych warunkach jest jak najbardziej możliwy. Bank będzie chętny do negocjacji, jeżeli udzielając Ci kredytu, upewni się, że poziom ryzyka jest niewielki. Dzieje się tak, gdy masz bardzo dobrą zdolność kredytową, masz wysokie dochody i dobrą sytuację zawodową. Bank chcąc pozyskać dobrego i wiarygodnego klienta, może zgodzić się na obniżenie marży lub rezygnację z pobrania prowizji. To wszystko sprawi, że kredyt na budowę domu będzie zdecydowanie tańszy. W gorszej sytuacji są natomiast klienci z niską zdolnością kredytową. Udzielenie kredytu osobie z niższymi dochodami i z mniej stabilną sytuacją zawodowa, jest bardziej ryzykowne. Bank może zaproponować nie tylko gorsze warunki kredytowania, ale również zażądać nabycia dodatkowych ubezpieczeń. Bank na pewno pójdzie też na rękę osobom, które wniosą wyższy wkład własny. Przy wysokim wkładzie własnym można liczyć na lepsze warunki, ponieważ taki kredyt jest o wiele mniej ryzykowny.

Kredyt na budowę domu - najważniejsze informacje

Kredyt na budowę domu wiąże się ze skomplikowanymi procedurami i koniecznością skompletowania licznych dokumentów. Chcemy jednak ułatwić Ci sprawę i przygotowaliśmy dla Ciebie krótki słowniczek pojęć, które znajdują się w każdej umowie kredytowej. Zanim podpiszesz umowę, warto zapoznać się z podstawowymi terminami, które pomogą Ci znaleźć najlepszy kredyt na budowę domu.

  • RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa. Jest to pojęcie ściśle związane z kosztami kredytu. Oferty bankowe różnią się między sobą, jeżeli chodzi o koszty całkowite oferowanych kredytów. Wiele osób sprawdza jedynie oprocentowanie nominalne kredytów, nie zdjąć sobie sprawy, że na koszt kredytu ma wpływ wiele zmiennych. RRSO uwzględnia informacje o wszystkich kosztach kredytu, dlatego właśnie ten wskaźnik powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, jeśli chcemy znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny.
  • Dokumentowanie wydatków – co to znaczy? Kiedy decydujesz się na standardowy kredyt hipoteczny, to po wydaniu decyzji kredytowej i podpisaniu aktu notarialnego, umawiasz się w banku na podpisanie umowy o kredyt. W kolejnym kroku środki z kredytu trafiają na konto sprzedającego, a Ty możesz się cieszyć nowym mieszkaniem. Kiedy budujesz dom, jesteś zobowiązany do dokumentowania każdego wydatku, w przeciwnym przypadku bank może nawet odmówić wypłaty kolejnych transz, a nawet wypowiedzieć kredyt.
  • Ubezpieczenia związane z budową domu jest to istotny składnik kosztów. Ubezpieczenia dzielimy na obowiązkowe i dobrowolne. Niektóre banki uzależniają decyzję kredytową od tego, czy zdecydujesz się na ubezpieczenia obowiązkowe. Czasami jednak warto skorzystać z dodatkowych ubezpieczeń w ramach cross-sellingu, ponieważ możesz liczyć wtedy na uzyskanie atrakcyjnych warunków kredytowania, w tym na obniżenie marży. Dodatkowo niektóre polisy ubezpieczeniowe zapewniają Ci komfort i poczucie bezpieczeństwa. Sprawę ubezpieczenia możesz skonsultować również z ekspertem kredytowym, który podpowie Ci, jaką umowę ubezpieczeniową warto podpisać.

Kredyt na budowę domu
z kredytGdansk.pl

Oceń nas!


4,7 /5 (2311 ocen)

Oceń nasze usługi