Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Gdańsk

Kredyt hipoteczny Gdańsk, Gdynia, Trójmiasto
- bezpłatna pomoc ekspertów!

Na rynku działa obecnie około kilkunastu banków, a prawie każdy z nich ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny. Czasami jeden bank oferuje kilka rozwiązań w ramach kredytu hipotecznego. Jak w takim razie znaleźć kredyt hipoteczny, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy i nie zrujnuje Twojego budżetu domowego?

Wsparcie przy wyborze kredytu
Kredyt hipoteczny Kredyt hipoteczny

Porównujemy oferty 13 banków

mBank PKO Bank Polski BNP Paribas Bank Polska S.A. ING Bank Śląski

Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego przy kredycie hipotecznym?

Na rynku działa obecnie około kilkunastu banków, a prawie każdy z nich ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny. Czasami jeden bank oferuje kilka rozwiązań w ramach kredytu hipotecznego. Jak w takim razie wybrać korzystnie?

Kredyt Gdańsk
Dowiedz się więcej

Porównanie ofert kredytu hipotecznego
w najpopularniejszych bankach

Aktualnie kredyty hipoteczne są rekordowo tanie, na co wpłynęła zeszłoroczna obniżka stóp procentowych. Warto więc teraz zawnioskować o ofertę dla siebie, aby skorzystać z atrakcyjnych warunków.

mBank
PKO Bank Polski
BNP Paribas Bank Polska S.A.
Bank Pekao S.A.
ING Bank Śląski
Bank Millenium
Kwota kredytu:
50 000 1 100 000
Okres spłaty:
1 35
lat
Wysokość miesięcznej raty: 000,00 zł
Prowizja: 0
RRSO: 0

Ranking kredytów hipotecznych

Przykład reprezentatywny
Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytGdansk.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny

kredytGdansk.pl – ekspert finansowy
Porozmawiajmy
Kredyt Gdańsk Kredyt Gdańsk

Ponad 350 pozytywnych opinii w Google

Kredyt Gdańsk Kredyt Gdańsk

Jesteśmy jednymi z najlepiej i najczęściej ocenianych ekspertów kredytowych w Trójmieście w Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

Z roku na rok grono naszych klientów dynamicznie się rozrasta, a wraz z nim nasz zespół ekspertów. Zaufanie do nas wynika z dobrej opinii, cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalni jako rzetelni, profesjonalni i skuteczni eksperci kredytowi.

Znajdź kredyt, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Wiadomość do eksperta Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy Formularz kontaktowy
Telefon do eksperta Porozmawiajmy (+48) 571 394 901

Kredyt hipoteczny w 2023 roku - co warto wiedzieć i czy warto skorzystać

Kredyt hipoteczny Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny

Mieszkaj na swoim - dopasuj kredyt hipoteczny do swoich potrzeb z ekspertem kredytowy.

Sprawdź szczegóły!

Najlepszy kredyt hipoteczny z ekspertem kredytowym

Osoby, które szukają mieszkania i chcą sfinansować zakup z pomocą kredytu hipotecznego, znalazły się w trudnej sytuacji. Zacznijmy od tego, że ceny mieszkań wciąż idą w górę. Kiedy się zatrzymają? Wszystko zależy od popytu. Na razie mieszkania schodzą jak świeże bułeczki i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Sprawdźmy średnią cenę mieszkania w Gdańsku. Według informacji dostępnych w Internecie dowiadujemy się, że średnia cena mieszkania w Gdańsku na koniec 2021 r. wynosiła 10 003 zł i jest o ponad 5% wyższa niż w roku 2020.

Druga kwestia jest związana ze stopami procentowymi, które od 2021 r. systematycznie idą w górę, na co ma wpływ głównie rosnąca inflacja. Oznacza to, że raty kredytów będą nawet o kilkaset złotych wyższe. Dlatego właśnie teraz tak ważne jest znalezienie atrakcyjnego i w miarę taniego kredytu hipotecznego. Dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy eksperta kredytowego. Możesz go znaleźć na przykład na kredytgdańsk.pl. W ten sposób będziesz miał możliwość współpracy z profesjonalnym ekspertem kredytowym, który pomoże znaleźć ci najlepsze rozwiązania finansowe i tani kredyt hipoteczny. Jednak to nie wszystko, ponieważ ekspert kredytowy pomoże ci poprawnie wypełnić wniosek i skompletować dokumenty. Dobra wiadomość dla klientów jest taka, że usługa eksperta kredytowego jest bezpłatna. Można powiedzieć, że za darmo otrzymujesz fachową pomoc.

Jak wygląda współpraca z ekspertem kredytowym?

Ekspert kredytowy musi mieć bardzo dużą wiedzę i działać zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Interes klienta powinien być dla niego zawsze na pierwszym miejscu. Główne zadanie eksperta kredytowego to pomoc w znalezieniu najlepszych rozwiązań finansowych dla klientów. Powinny to być produkty finansowe, które są bezpieczne, korzystne i adekwatne do potrzeb klienta. Ekspert kredytowy, jak większość ekspetów specjalizuje się w kredytach hipotecznych. Jest to bardzo popularny produkt finansowy, który daje możliwość sfinansowania zakupu mieszkania. Część klientów obawia się wysokich kosztów i długiej oraz skomplikowanej procedury finansowej. Z ekspertem kredytowym wszystko będzie łatwiejsze. Jako profesjonalni eksperci kredytowi pomagamy naszym klientom nie tylko znaleźć kredyt hipoteczny, ale również towarzyszymy im podczas całej procedury kredytowej, aż do uruchomienia środków przez bank. Kredyt hipoteczny kojarzy się z długą i skomplikowaną procedurą. Jest to duża korzyść dla naszych klientów, tym bardziej że nasze usługi są nieodpłatne. Wynagrodzenie pobieramy od banku za każdy uruchomiony kredyt.

Ekspert kredytowy Gdańsk – dlaczego warto?

Jest bardzo dużo powodów, dla których warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Wymieńmy je po kolei:

  • Ekspert kredytowy to profesjonalista o bardzo dużej wiedzy i doświadczeniu. Jest to wiedza nie tylko z dziedziny finansów, ale również prawa czy rynku nieruchomości.
  • Oszczędność czasu i komfort. Szukając najlepszego kredytu hipotecznego na własną rękę, możemy stracić dużo czasu i nerwów. Rzadko kto ma czas i cierpliwość, żeby biegać od placówki do placówki. Wolny czas wykorzystaj lepiej na odpoczynek czy spotkanie z rodziną, a poszukiwania najlepszego kredytu zostaw nam. Pamiętaj też, że doradca w placówce bankowej nie będzie obiektywny i będzie zachwalał swoją ofertę. Dlatego spotkaj się z ekspertem kredytowym. Będziesz miał możliwość porównania wielu ofert bankowych w jednym miejscu i w tym samym czasie.
  • Pomoc w wypełnieniu wniosków kredytowych i w skompletowaniu dokumentów.
  • Negocjacje cenowe z bankiem.
  • Nie płacisz za usługę eksperta kredytowego.

Jak wygląda spotkanie z ekspertem kredytowym?

Warto przygotować się na pierwsze spotkanie z ekspertem kredytowym. Określ swoje potrzeby i oczekiwania, a także możliwości finansowe. Ekspert kredytowy sprawdzi też od razu Twoją zdolność kredytową. Dzięki temu dowiesz się, o jaką maksymalną kwotę możesz się ubiegać i czy musisz zweryfikować swoje plany finansowe. W kolejnym etapie przejdziecie do porównania ofert kredytowych. Wybierając najtańszy kredyt hipoteczny, możesz zaoszczędzić nawet od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W zasadzie już na pierwszym spotkaniu możecie wybrać banki, do których wyślesz wnioski kredytowe. Decyzja o wyborze banków należy do Ciebie. Ekspert kredytowy ma za zadanie zaprezentować ci plusy i minusy każdej oferty, ale nie podejmie decyzji za Ciebie. Ekspert kredytowy będzie ci służył wsparciem na każdym etapie procedury kredytowej. Pamiętaj, że nic nie płacisz za tę usługę. Ekspert kredytowy otrzymuje wynagrodzenie z banku. Nie musisz się też obawiać, że koszty eksperta są ukryte w cenie kredytu. Od razu chcemy Cię uspokoić. Bank nie ma możliwość ukryć kosztów wynagrodzenia eksperta kredytowego w kosztach kredytu.

Część klientów zadaje nam pytanie, czy mogą znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny na własną rękę. Jest to możliwe za pomocą popularnych narzędzi jak internetowa porównywarka kredytów hipotecznych lub ranking kredytów hipotecznych. Jest to na pewno dobre rozwiązanie na sam początek poszukiwań, ponieważ zorientujesz się w sytuacji na rynku. Jednak nie podejmuj decyzji na podstawie porównywarki kredytowej. Po pierwsze dane mogą być nieaktualne lub oferta może dotyczyć tylko wąskiego segmentu klientów. Bank podejmuje decyzje na podstawie indywidualnej sytuacji klienta i ostateczna oferta może się różnić, od tej z porównywarki. Skorzystaj zatem z pomocy eksperta kredytowego, ponieważ:

  • Na bieżąco monitorujemy sytuacje na rynku, znamy praktycznie wszystkie oferty bankowe i aktualne promocje.
  • Dobierzemy ofertę do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.
  • Każdą ofertę omawiamy bardzo rzetelnie, wskazując jej wady i zalety. Niczego nie ukrywamy.
  • Cieszymy się dobrymi opiniami klientów i mamy mnóstwo rekomendacji od zadowolonych osób, które dzięki nam znalazły najlepszy kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny z ekspertem kredytowym

Sprawdźmy teraz, jak wygląda krok po kroku spotkanie z ekspertem kredytowym.

  1. Na samym początku zapytamy o Twoje potrzeby i oczekiwania dotyczących rodzaju i kwoty finansowania.
  2. W kolejnym kroku sprawdzimy Twoją zdolność kredytową. Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek. Większość klientów nie wie, jaką mają zdolność kredytową, a jest to bardzo ważny wskaźnik, który mówi nam o tym, na jaką kwotę kredytu możemy liczyć. Jeżeli Twoja zdolność kredytowa nie pozwala Ci obecnie na zakup wymarzonego mieszkania, to eksperci kredytowi z kredytgdańsk.pl podpowiedzą Ci, co możesz zrobić, żeby ją skutecznie poprawić. Na pewno dobrym pomysłem będzie spłacenie w miarę możliwości innych zobowiązań, zamknięcie limitu w koncie itd. Profesjonalny ekspert kredytowy podpowie Ci również, jakich działań unikać przed złożeniem wniosku do banku. Przede wszystkim nie zmieniaj pracy tuż przed złożeniem wniosku. Bank po prostu takiego wniosku nie zaakceptuje, ponieważ u jednego pracodawcy musisz pracować co najmniej 3 miesiące.
  3. Porównanie ofert kredytowych i wybór najlepszej oferty kredytu. Na jednym spotkaniu ekspert kredytowy może porównać oferty wielu banków. Najlepszy kredyt hipoteczny może oznaczać najtańszy kredyt, kredyt z wakacjami kredytowymi, kredyt najbardziej dostępny. Zadaniem eksperta kredytowego jest porównać kredyty hipoteczne i zaproponować te oferty, które będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dlatego zawsze sprawdzamy takie elementy jak prowizja, RRSO, czas oczekiwania na decyzję, wysokość marży, obowiązkowe ubezpieczenia itd. Są to elementy, które mają wpływ na koszt kredytu, wysokość raty i czas oczekiwania. Dzięki naszej wiedzy oraz narzędziom, które wykorzystujemy w naszej pracy, do wyboru najlepszej oferty dochodzi zazwyczaj już na pierwszym spotkaniu.
  4. Przygotowanie listy dokumentów, czyli najmniej lubiany etap. Nikt przecież nie lubi żmudnej papierkowej roboty. Dlatego weźmiemy ją na siebie. Do wniosku kredytowego musisz załączyć kilka lub nawet kilkanaście dodatkowych dokumentów. Przygotujemy dla Ciebie listę dokumentów, które są wymagane w konkretnym banku. Jeżeli będziesz chciał, to skontaktujemy się także z deweloperem, agencją nieruchomości, biurem księgowym lub prywatnym właścicielem mieszkania.
  5. Pomożemy Ci również wypełnić poprawnie wniosek kredytowy. Wnioski kredytowe są dość skomplikowane i obszerne. Jednak z profesjonalnym ekspertem kredytowym Gdańsk złożenie wniosku będzie łatwe i szybkie. Dysponujemy również specjalną aplikacją, która ułatwia wypełnienie i złożenie wniosku.
  6. Na złożeniu wniosku nie kończy się rola eksperta kredytowego. Będziemy monitorować twoje wnioski i informować Cię, na jakim etapie wniosek jest obecnie. Będziemy również negocjować z bankiem w Twoim imieniu. Z nami jesteś w dobrych rękach.
  7. Wspólna analiza umowy kredytowej. Nie pomijaj tego etapu. Umowa kredytowa to długi dokument napisany specyficznym językiem i zawierający wiele terminów, których możesz nie znać. Skonsultuj umowę ze swoim ekspertem kredytowym z kredytgdansk.pl. Wyjaśnimy ci wszystkie zapisy oraz podpowiemy, jakie są Twoje prawa i obowiązki jako kredytobiorcy. Jeżeli będziesz sobie tego życzył, będziemy obecni podczas podpisywania umowy kredytowej.
  8. Możesz na nas liczyć również w przyszłości, jeżeli z jakichkolwiek powodów będziesz chciał przenieść umowę do innego banku. Pomożemy Ci zrefinansować Twoje zobowiązanie.

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Kredyt hipoteczny to bardzo pożądany produkt finansowy. Wiąże się on z dużym ryzykiem, dlatego kwestie związane z kredytem hipotecznym zostały uregulowane za pomocą Ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 r. Co to jest kredyt hipoteczny?

  • Jest to długoterminowe zobowiązanie kredytowe, które może być przeznaczone tylko na konkretny cel opisany w umowie, który powinien być związany z zakupem nieruchomości, ewentualnie z remontem, modernizacją mieszkania lub lokalu.
  • Warunkiem udzielenie kredytu hipotecznego jest ustanowienie zabezpieczenia dla kredytodawcy w postaci hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości.
  • O kredyt hipoteczny można się ubiegać tylko w bankach, które działają na podstawie Prawa bankowego. Inne instytucje finansowe nie mogą udzielać kredytów hipotecznych. Umowa jest zawierana zatem między bankiem (kredytodawcą) a klientem (kredytobiorcą).
  • Inne instytucje mogą udzielać tylko pożyczek hipotecznych na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego.
  • Kredyt hipoteczny w 2022 roku może być zaciągnięty w polskiej lub obcej walucie, w której otrzymujesz wynagrodzenie.

Kredyt hipoteczny - na jaki cel możesz przeznaczyć środki z kredytowania?

Zgodnie z definicją kredytu hipotecznego jest to rodzaj finansowania celowego. Oznacza to, że środki z kredytu możesz przeznaczyć tylko na cele określone w umowie kredytowej. Cele kredytu hipotecznego mogą być następujące:

  • Nabycie prawa własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, a także ich budowy lub przebudowy,
  • Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • Nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części,
  • Nabycie udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, który stanowi odrębną nieruchomość lub udział w nieruchomości gruntowej.

Pamiętaj, że:

  • kredyt hipoteczny na działkę możesz wykorzystać tylko na zakup ziemi,
  • kredyt hipoteczny na remont lub adaptację lokalu jest udzielany tylko na modernizację i prace naprawcze w danej nieruchomości,
  • kredyt hipoteczny na wykończenie domu zapewnia środki na wykończenie mieszkania lub domu,
  • kredyt hipoteczny dla firm umożliwia zakup lub remont lokalu, który będzie siedzibą firmy,
  • kredyt hipoteczny na budowę domu pozwoli Ci finansować koszt budowę domu.

Najbardziej popularny cel to oczywiście zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym. Część środków z kredytu hipotecznego na mieszkanie możesz przeznaczyć na remont. Polacy często sięgają też po kredyt hipoteczny na budowę. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy masz swoją działkę budowlaną. Wtedy musisz załączyć do wniosku również projekt oraz kosztorys. Klienci decydują się również wykorzystać kredyt hipoteczny na zakup działki lub remont nieruchomości.

W ofercie banków możesz znaleźć również kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Z pomocą takiego kredytu spłacasz swoje wszystkie zobowiązania i płacisz wtedy tylko jedną ratę zamiast kilku. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka.

Kredyt hipoteczny – od czego zacząć?

Zaczyna się oczywiście od jednej określonej potrzeby. W przypadku kredytu hipotecznego jest to potrzeba nabycia mieszkania po to, żeby w nim zamieszkać lub w celach inwestycyjnych.

  • W pierwszym kroku powinieneś określić, jaki rodzaj nieruchomości chcesz kupić, w jakiej lokalizacji oraz jakie masz oszczędności i jaki są Twoje możliwości finansowe.
  • Skonsultuj się z rodziną. Dowiedz się, czy możesz liczyć na pomoc z ich strony.
  • Sprawdź, czy Twoje oszczędności wystarczą na wkład własny. Pamiętaj, że nie tylko gotówka może uchodzić za wkład własny.
  • Przygotuj wstępny kosztorys budowy domu, jeżeli chcesz go budować od podstaw i na własną rękę.
  • Kiedy już będziesz wiedział, o jaką kwotę kredytu hipotecznego będziesz się starał, to dowiedz się, czy Twoje dochody pozwolą na spłatę miesięcznych rat kapitałowo – odsetkowych. Poproś o wsparcie swojego eksperta kredytowego, który przeprowadzi symulację Twojej zdolności kredytowej oraz kredytu hipotecznego z orientacyjną wysokością rat. Możesz użyć też narzędzia kalkulator kredyt hipoteczny.

Ważne!

Zdolność kredytowa i wysokie stabilne dochody są bardzo ważne, ale to, czy otrzymasz kredyt hipoteczny, będzie zależeć również od Twojej wiarygodności finansowej. Bank przed podjęciem decyzji sprawdzi raport BIK i dowie się, czy masz jakieś inne zobowiązania finansowe i czy spłacasz je w terminie. W raportach BIK znajduje się również informacja o zobowiązaniach, które zostały już spłacone. Jeżeli zależy Ci na kredycie hipotecznym, to spłać wszystkie swoje zaległości. Pamiętaj, że każde opóźnienie w spłacie rat działa na Twoją niekorzyść i może być przyczyną odrzucenia Twojego wniosku. Dobrze, jeśli masz historię kredytową, a swoje raty płaciłeś w terminie. Dla banku jest to dowód, że jesteś rzetelnym i wiarygodnym kredytobiorcą.

Wybieramy najtańszy kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest trudnym i złożonym produktem finansowym. Wszystkie elementy kredyt przekładają się na jego koszt. Są to marża banku, oprocentowanie nominalne, prowizja itd. Jest tego bardzo dużo, ale nie zniechęcaj się. Ekspert kredytowy z chęcią wszystko Ci wyjaśni i pomoże znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny. Jeszcze nie jesteś przekonany do współpracy z ekspertem kredytowym? Spójrzmy na liczby. Wybierając najtańszy kredyt hipoteczny, możesz oszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przez cały okres trwania umowy. Nie ma sensu przepłacać, decydując się na kredyt hipoteczny w pierwszym banku, który jest chętny udzielić finansowania. Umów się na spotkanie i skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego z kredytgdansk.pl. Już na pierwszym spotkaniu dokonamy analizy Twoje sytuacji finansowej i zawodowej. Mamy dużą wiedzę, doświadczenie i odpowiednie narzędzia, z których pomocą dobierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę kredytu hipotecznego. Codziennie weryfikujemy dziesiątki ofert kredytów hipotecznych i kredytów gotówkowych. Specjalnie dla naszych klientów wyszukujemy oferty promocyjne. Zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, weź pod uwagę następujące elementy:

Maksymalna kwota kredytu hipotecznego

Bardzo dokładnie przemyśl, czy chcesz wykorzystać swoją maksymalną zdolność kredytową i kupić droższą nieruchomość. Wysoka kwota kredytu hipotecznego wiąże się z wysoką ratą. Generuje to wyższe koszty kredytu. Pojawia się też ryzyko, że w trudniejszych momentach życiowych, nie będziesz w stanie spłacać raty.

Maksymalny okres spłaty kredytu hipotecznego

Najczęściej podpisujemy umowę o kredyt hipoteczny na 20 lub 25 lat. Decydujemy się na długi okres, ponieważ wtedy rata kredytu jest niższa. Są osoby, które zaciągają kredyt nawet na 30 lat. Pamiętaj jednak, że wraz z liczbą rat rośnie koszt kredytu.

Kredyt hipoteczny - oprocentowanie stałe czy zmienne?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych wpływa bezpośrednio na wysokość raty. Bardzo boleśnie odczuwają to teraz polscy kredytobiorcy, którzy w związku ze wzrostem stóp procentowych muszą płacić dużo wyższe raty kredytu. Dlatego jeśli jeszcze nie masz kredytu hipotecznego, to rozważ oprocentowanie stałe w pierwszym okresie spłaty. Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem może być na dziś droższy, ale za to mamy pewną i stabilną sytuację. Coraz więcej banków oferuje kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem, ale zazwyczaj tylko w pierwszym okresie finansowania. Temat wciąż wraca i nie wiadomo, czy oferta kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem, nie zagości na stałe każdym banku.

RRSO przy kredycie hipotecznym

Jest to najważniejszy parametr kosztowy, ponieważ określa całkowity koszt kredytu, biorąc pod uwagę wszystkie elementy kredytu. Jeżeli zależy Ci na najtańszym kredycie hipotecznym, to zwróć uwagę przede wszystkim na RRSO. Na koszt kredytu hipotecznego składa się bowiem wiele elementów jak odsetki, prowizja, ubezpieczenie itd. Nie wszystkie z nich są dla Ciebie widoczne od razu. Dlatego warto zwrócić uwagę na RRSO, które zawiera wszystkie te koszty.

Kredyt hipoteczny - przygotowanie wniosku z ekspertem kredytowym

Spotkałeś się z ekspertem kredytowym i po analizie Twojej zdolności kredytowej oraz porównaniu ofert kredytowych, wybraliście te propozycje, które są dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Przyszedł zatem czas na przygotowanie wniosku kredytowego. Profesjonalny ekspert kredytowy zawsze zasugeruje, że najlepiej wysłać wniosek kredytowy do dwóch, trzech banków. Może się zdarzyć, że jeden z wybranych banków odmówi Ci kredytowania. Natomiast, gdy otrzymasz aż trzy pozytywne decyzje, to po prostu wybierzesz najkorzystniejszą ofertę. Odradzamy też wysyłanie zbyt wielu wniosków, ponieważ każdy z nich obniża Twoją zdolność kredytową. Wniosek o kredyt hipoteczny jest długi i obszerny. Na szczęście możesz liczyć na pomoc eksperta kredytowego. Jest to ważne, ponieważ bank nie rozpatruje wniosków z błędami lub brakami. Może to niepotrzebnie wydłużać procedurę kredytową. Dlatego, jeżeli nie jesteś pewien, że wypełniasz wniosek poprawnie, to poproś o pomoc eksperta kredytowego. Zlecając to zadanie profesjonaliście z kredytgdansk.pl, możesz być pewien, że wniosek będzie wypełniony poprawnie. Oprócz tego ekspert kredytowy pomoże Ci skompletować załączniki do wniosku i wyśle wszystko w Twoim imieniu do wybranych banków. Profesjonalny ekspert kredytowy będzie również negocjował obniżkę marży bankowej. Pamiętaj, że wniosek o kredyt hipoteczny to pierwszy i najważniejszy dokument, który musisz złożyć do banku. Każdy bank ma inny wzór wniosku kredytowego oraz przygotowuje inną listę niezbędnych dokumentów. Dlatego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który zajmie się całą, skomplikowaną biurokracją. Bank odrzuci bowiem błędny wniosek, a Ty będziesz tracił czas na poprawki. Choć każdy bank udostępnia swój własny wzór wniosku o kredyt hipoteczny, to większość informacji się powtarza. Są to:

  • data i miejsce złożenia wniosku,
  • dane osobowe i teleadresowe wnioskodawcy,
  • cel kredytu hipotecznego, np. na budowę domu, na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, na remont,
  • cena zakupu lub budowy nieruchomości,
  • wysokość i rodzaj wkładu własnego,
  • wnioskowana kwota kredytu,
  • typ oprocentowania kredytu – stałe lub zmienne,
  • okres kredytowania,
  • typ rat – równe lub malejące,
  • informacja czy prowizja za udzielenie zobowiązania ma być kredytowana, czy też nie,
  • wypłata kredytu – jednorazowo lub w transzach,
  • opis kredytowanej nieruchomości – jej rodzaj, adres, numer księgi wieczystej, cena lub wartość rynkowa,
  • opis nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu, o ile jest ona inna niż nieruchomość kredytowana.

Podsumowanie:

  • Z momentem wysłania wniosku kredytowego do banku rozpoczyna się jego weryfikacja i cała procedura kredytowa.
  • Zadbaj o to, żeby wniosek był poprawnie wypełniony i zawierał niezbędne załączniki.
  • Składając wniosek w kilku bankach, zwiększasz swoje szanse na kredyt hipoteczny.

Ważne!

Każdy bank prowadzi swoją politykę kredytową i politykę w zakresie ryzyka. W związku z sytuacją finansową, sytuacją gospodarczą w Polsce i na świecie, bank może zacieśniać lub luzować politykę kredytową. Zdarza się, że klient ma dobrą zdolność kredytową i prawidłowo wypełnił wniosek, a mimo to bank odrzuci wniosek. Dlatego eksperci kredytowi z kredytgdansk.pl zalecają wysłanie trzech wniosków.

Jak wygląda proces kredytowy w banku?

Kiedy wyślesz wniosek do banku, to wtedy rozpoczyna się cała procedura kredytowa, która jest złożona z kilku etapów. Zawsze zastrzegamy sobie, że od wysłania wniosku do uruchomienia środków może minąć nawet miesiąc, a nawet dłużej. Sam wniosek kredytowy możesz wysłać on-line. Banki starają się zautomatyzować i uprościć swoje procedury, co znacznie ułatwia życie klientom. Nie musisz martwić się o swój wniosek. Ekspert kredytowy będzie na bieżąco monitorował Twoją sprawę i na Twoją prośbę będzie zdawał Ci relację z postępów. Procedura kredytowa jest długa i składa się z czterech etapów:

  1. Pierwszy etap odbywa się na zazwyczaj na etapie placówki. Doradca bankowy sprawdza, czy wniosek został wypełniony poprawnie i czy załączyłeś do niego komplet wymaganych dokumentów. Bank może zaakceptować Twój wniosek, odrzucić go lub poprosić o poprawki i uzupełnienie dokumentów.
  2. Analiza sytuacji finansowej i osobistej klienta. W trakcie tego etapu analitycy bankowi ocenią Twoją zdolność kredytową. Bank zweryfikuje wysokość Twoich dochodów, Twoje wydatki oraz sprawdzi w BIK Twoją historię kredytową, czyli wysokość zobowiązań i to, czy spłacasz je w terminie.
  3. Trzeci etap to analiza prawna, czyli sprawdzenie zgodności wniosku z regulacjami panującymi w banku i regulacjami zewnętrznymi.
  4. Wycena nieruchomości, która jest celem umowy kredytowej i jej zabezpieczeniem. Wycenę przygotowuje rzeczoznawca wskazany lub zaakceptowany przez bank. Koszt wyceny ponosi zazwyczaj klient.

Jaka zdolność kredytowa jest wymagana przy kredycie hipotecznym?

Dużo piszemy o zdolności kredytowej. Warto pokrótce wyjaśnić, co to jest zdolność kredytowa i jakie elementy bank bierze pod uwagę przy jej ocenie. Zdolność kredytowa informuje bank, czy będziesz w stanie spłacać na czas swoje zobowiązanie kredytowe. Bank zweryfikuje:

  • Twój stan cywilny — małżeństwo, które z dwoma źródłami dochodów ma teoretycznie większe szanse na otrzymanie kredytu, niż osoba samotna, ale nie jest to reguła,
  • Twoje wykształcenie,
  • Rodzaj zatrudnienia i wykonywany zawód,
  • Wysokość dochodów,
  • Liczba osób pozostająca na Twoim utrzymaniu,
  • Rodzaj i wysokość Twoich zobowiązań (kredyty, alimenty itd.).

Każdy bank ma swoje własne algorytmy, na podstawie których oceni Twoją zdolność kredytową. Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, możesz wstępnie ocenić swoją zdolność kredytową, korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2023 roku?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od kwoty, o którą chcesz się ubiegać. Nawet niewielkie dochody mogą wystarczyć do spłaty raty kredytu hipotecznego. Od Twoich dochodów będzie zależeć, czy otrzymasz kredyt i na jaką kwotę. To, jaki kredyt otrzymasz, możesz sprawdzić, korzystając z kalkulatora kredytu hipotecznego. Możesz też pomnożyć swoje miesięczne dochody netto przez 80.

Przykład

Zarabiasz 4000 zł netto? Możesz liczyć na kredyt 320 000 zł. Za tę kwotę możesz kupić np. kawalerkę w mniejszej miejscowości. Przy zarobkach 5000 zł netto, Twój kredyt może wynieść 400 000 zł. Za taką kwotę kupisz mieszkanie w dużym mieście np. w Gdańsku.

Kredyt hipoteczny a wkład własny 2023

Nie ma obecnie możliwości, żeby bank udzielił kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Ile zatem wynosi wkład własny w 2023 roku? Zgodnie z Rekomendacją S, która została wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, wkład własny powinien wynosić 20% wartości nieruchomości. Jednak chcemy Cię uspokoić. Niektóre banki zgadzają się na niższy wkład własny, jeśli spełnisz określone warunki. Możesz też sięgnąć po inne rozwiązania. Po pierwsze nie tylko gotówka może być uznana za wkład własny, a po drugie możesz sięgnąć po rozwiązania przygotowane przez rząd.

Jedno jest pewne. Wysoki wkład własny zwiększa szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Są jednak klienci, którzy nie dysponują wkładem własnym na poziomie 20% wartości nieruchomości. Jest jednak kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu:

  • Możesz zawnioskować o pożyczkę hipoteczną na wkład własny.
  • Wybrać ofertę banku, który wyrazi zgodę na wkład własny na poziomie 10%. Będziesz musiał wtedy wykupić ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
  • Za wkład własny może służyć również działka budowlana.
  • Jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem innej nieruchomości, to może ona służyć za wkład własny. Możesz też skorzystać z innej opcji. Za wkład własny bank uzna nieruchomość osoby trzeciej, o ile wyrazi ona zgodę na zastaw swojego mieszkania. Często rodzice pomagają w ten sposób swoim dzieciom.
  • Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale kupując mieszkanie od dewelopera na rynku pierwotnym, możesz zaciągnąć u niego pożyczkę na wkład własny. O szczegóły dopytaj dewelopera.
  • Za wkład własny bank uzna różnicę między rynkową wartością mieszkania a ceną zakupu. Jeśli kupujesz mieszkanie poniżej jego wartości rynkowej, to różnica między ceną rynkową a transakcyjną może być Twoim wkładem własnym.
  • Możesz również skorzystać z programu rządowego kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jest to jedna ze sztandarowych propozycji Polskiego Ładu. Zgodnie z założeniami tego programu Bank Gospodarstwa Krajowego, ma zagwarantować wkład własny nawet do 20% wartości nieruchomości, czyli do 100 000 zł.

Wkład własny jest obowiązkowy, ale może przybrać różne formy. Musisz wiedzieć, że od czasu wybuchu kryzysu finansowego, który wstrząsnął bankami na całym świecie, banki nie udzielają już kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. Liczy się nie tylko zysk, ale również bezpieczeństwo klientów i systemu finansowego. Do roku 2008 można było otrzymać kredyt hipoteczny nawet na 110% wartości nieruchomości. Wysokość wkładu własnego rosła razem z kolejnymi rekomendacjami KNF i wynosi obecnie 20%.

Na co zwrócić uwagę przy braniu kredytu hipotecznego?

Eksperci kredytowi z kredytgdansk.pl przygotowali listę najważniejszych elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru oferty kredytowej i podczas podpisywania umowy:

  • Całkowity koszty kredytu. Jeżeli zależy ci na tanim kredycie, to sprawdź, ile wynosi całkowity koszt kredytu, na który składają się odsetki, prowizja, opłata przygotowawcza, opłata za rozpatrzenie wniosku, czy też ubezpieczenie kredytu. Samo oprocentowanie nominalne nie decyduje o tym, czy kredyt hipoteczny jest tani, czy drogi.
  • Ekspert kredytowy wyjaśni Ci, co oznaczają podstawowe pojęcia takie jak marża, WIBOR i RRSO. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa) to bardzo ważny wskaźnik, który mówi nam o tym, jaki jest całkowity koszt kredytu. Marża stanowi zysk banku, a WIBOR jest to cena pieniądza na rynku międzybankowym. Na cenę pieniądza wpływają natomiast stawki podstawowych stóp procentowych ustalanych przez RPP. Kiedy zmienia się WIBOR, to zmianie ulega również oprocentowanie Twojego kredytu.
  • Kwota kredytu i wysokość rat. Sprawdź, jak kwota kredytu hipotecznego będzie Ci potrzebna na zakup danej nieruchomości. Od wysokości kredytu zależy wysokość miesięcznej raty. Odpowiedz sobie na pytanie, czy będziesz w stanie ją bezproblemowo spłacić.
  • Formalności i obsługa banku. Procedura bankowa w przypadku kredytu hipotecznego jest długa i uciążliwa. Bank chce zgromadzić jak najwięcej informacji o tobie, żeby ocenić Twoją zdolność kredytową i sprawdzić, czy będziesz wiarygodnym klientem. W końcu pożycza Ci niebagatelną kwotę. Możesz ułatwić sobie zadanie, współpracując z ekspertem kredytowym lub znaleźć bank z prostszą i krótszą procedurą.
  • Umowa o kredyt hipoteczny. Zasada jest jedna, zanim podpiszesz umowę, to dokładnie ją przeczytaj nawet kilka razy. Jeżeli zapisy są dla Ciebie niezrozumiałe, poproś o wyjaśnienia pracownika banku, swojego eksperta kredytowego lub prawnika. Jeżeli znajdziesz zapisy, które Ci nie odpowiadają, możesz rozpocząć negocjacje z bankiem.
  • Okres kredytowania jest to element, który ma bezpośredni wpływ na wysokość raty kredytowej. Klienci wybierają jak najdłuższy okres po to, żeby płacić jak najniższą ratę. Ten element umowy kredytowej ma duży wpływ na wysokość raty. Czy ta strategii jest słuszna? Wybierając długi okres kredytu hipotecznego, musisz liczyć się z większymi kosztami odsetek i całego kredytu. Maksymalny okres kredytu zależy również od wieku kredytobiorcy. Klient po 50 roku życia może nie otrzymać kredytu na najdłuższy możliwy okres.
  • Wysokością obowiązkowych i dobrowolnych składek ubezpieczeniowych (ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego), które mają wpływ na koszt kredytu. Czasami jednak warto skorzystać z ubezpieczenia, które nie jest obowiązkowe. Dobry przykład to ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.
  • Koszty związane z kredytem, np. koszt ustanowienia hipoteki na rzecz banku.
  • Oprocentowanie stałe lub zmienne. Zastanów się, czy nie wybrać kredytu hipotecznego, który przez pierwsze lata kredytowania gwarantuje oprocentowanie stałe. Może być to na początek droższa opcja, ale będziesz miał pewność, że Twoja rata nagle nie wystrzeli do góry. Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych, kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem mogą stać się bardzo popularne i może się okazać, że niebawem każdy bank będzie miał taki produkt w swojej ofercie.
  • Wymagana wielkość wkładu własnego oraz rodzaje wkładu własnego.
  • Czy umowa przewiduje karencję i wakacje kredytowe. W ciągu tak długiego okresu kredytowania może będziesz potrzebował przerwy w spłacie rat.
  • Czy są możliwe negocjacje marży banku, gdy zdecydujesz się na dodatkowe produkty.
  • Źródła dochodu akceptowane przez bank.

Dokumenty wymagane przez bank przy kredycie hipotecznym

Kompletowanie dokumentów wymaganych przez bank przy kredycie hipotecznym, to najmniej przyjemna część procedury kredytowej. Załączników do wniosku jest bardzo dużo, ale bez kompletu dokumentów nie możesz liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego z kredytgdansk.pl. Ekspert kredytowy pomoże wypełnić Ci wniosek oraz przygotuje listę potrzebnych dokumentów. Przed wysłaniem dokumentacji do banku, razem z ekspertem zweryfikujcie poprawność wniosku i załączników. Dokumenty, które będą Ci potrzebne, dzielimy na kilka kategorii.

  • Dokumenty, które potwierdzą Twoją tożsamość, czyli dowód osobisty. Czasami konieczny jest też drugi dokument potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy lub paszport.
  • Dokumenty finansowe:
  1. Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach za ostatnie 3 lub 6 miesięcy wystawione przez pracodawcę. Potrzebny będzie też wyciąg z konta bankowego oraz zaświadczenia z ZUS o wysokości podstawy, od której odprowadzane są składki.
  2. Jeśli pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej, to będziesz musiał przedstawić umowy i rachunki za ostatni okres. 
  3. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to będziesz musiał dostarczyć zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami i z US o niezaleganiu z podatkami, a także PIT za ostatni rok i numer REGON oraz NIP.
  4. Emeryci i renciści dołączają do wniosku ostatnie odcinki renty lub emerytury.
  5. Jeżeli jesteś w związku małżeńskim, to potrzebny będzie akt małżeństwa i dokument potwierdzający rozdzielność majątkową. Jeśli nie macie rozdzielności majątkowej, to możecie przystąpić do kredytu razem. Wtedy partner również musi dostarczyć wszystkie dokumenty związane z dochodami.

Dokumenty związane z nieruchomością – rynek pierwotny:

  1. Wycena nieruchomości wykonana przez rzeczoznawcę.
  2. Dokumenty potwierdzające, że nieruchomość stanowi własność sprzedającego.
  3. Numer księgi wieczystej.
  4. Umowę deweloperską, umowę darowizny, umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego lub umowy cywilnoprawnej, umowę przedwstępną ze spółdzielnią mieszkaniową lub umowę rezerwacyjną w formie cywilnoprawnej, czyli dokumenty potwierdzające warunki transakcji.
  5. Promesę bankową o bezciężarowym wyodrębnieniu nieruchomości – tylko w przypadku, gdy nieruchomość od dewelopera lub ze spółdzielni mieszkaniowej jest obciążona hipoteką.
  6. Dokumenty potwierdzające wpłatę zaliczki lub wpłaty na rzecz dewelopera czy spółdzielni.
  7. Kiedy kupujesz mieszkanie, dostarcz decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia do użytkowania dla budynku, w którym mieści się lokal.
  8. Potwierdzenie przyjęcia bez zastrzeżeń, przez właściwy urząd, zgłoszenia o zakończeniu robót budowlanych – w przypadku zakupu nowego domu.

Dokumenty dotyczące nieruchomości z rynku wtórnego:

  1. Numer księgi wieczystej kupowanej nieruchomości.
  2. Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o przysługującym zbywcy prawie do lokalu oraz numer księgi wieczystej gruntowej dla budynku, w którym mieści się lokal – w przypadku prawa spółdzielczego do nieruchomości bez założonej księgi wieczystej.
  3. Umowę darowizny, jeśli to ona była podstawą nabycia nieruchomości.
  4. Umowę przedwstępną kupna-sprzedaży nieruchomości, w formie notarialnej lub umowy cywilnoprawnej.
  5. Informację z banku kredytującego o wysokości salda do spłaty zobowiązania, w przypadku nieruchomości obciążonej hipoteką.

Najtańszy kredyt hipoteczny z ekspertem kredytowym

Ostatnie podwyżki stóp procentowych spowodowały, że raty kredytów hipotecznych poszło mocno w górę. Eksperci przewidują kolejne podwyżki. Co mają zrobić klienci, którzy będą dopiero wnioskować o kredyt hipoteczny. W tej sytuacji najlepiej będzie znaleźć możliwie najtańszy kredyt hipoteczny. Najszybciej i najłatwiej znajdziesz taki kredyt z ekspertem kredytowym Gdańsk. Podczas poszukiwań najtańszego kredytu hipotecznego zwróć uwagę przede wszystkim na RRSO. Niskie RRSO to tani kredyt. Najtańszy kredyt hipoteczny to kredyt bez prowizji, dodatkowych opłat. Chcąc obniżyć koszty kredytu, wybierz kredyt hipoteczny z tanią polisą ubezpieczeniową. Na całkowity koszt kredytu mają również wpływ tzw. koszty okołokredytowe. Kosztów tych nie znajdziesz np. w RRSO, dlatego należy sprawdzić je oddzielnie. Jest to np. opłata sądowa za wpis na hipotekę czy koszt wyceny nieruchomości.

Przykłady korzystnych ofert dla produktu kredyt hipoteczny dla parametrów 450 000 zł, umowa na 25 lat:

  • PEKAO SA – RRSO: 7,85%, Oprocentowanie 7,59%, Prowizja 0%, kwota do spłaty 1004 673,63, rata 3348,91 zł.
  • BNP Paribas – RRSO 7,86%, Oprocentowanie 2,34%, Prowizja 0%, kwota do spłaty 462 633, rata 1542,11 zł.
  • MBank – RRSO 7,87%, Oprocentowanie 7,60%, Prowizja 0%, kwota do spłaty 1 017921,86, rata 3393,07 zł.

Na ile lat można zaciągnąć kredyt hipoteczny?

W każdym banku spotkasz się z pojęciem minimalnego i maksymalnego okresu kredytowania. Zazwyczaj minimalny okres wynosi 5 lat, a maksymalny 35 lat. Od czego zależy maksymalny okres kredytowania? Na jak długo możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny.

  • Banki nie mogą udzielać kredytów hipotecznych na dowolny okres. Muszą się dostosować do Rekomendacji S, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego w 2014 r. Zgodnie z wytycznymi KNF banki nie powinny udzielać kredytów hipotecznych na dłużej niż 25 lat. Okres ten może ulec wydłużeniu do 35 lat w niektórych sytuacjach, na życzenie klienta.
  • Bank nie zawsze zgodzi się na okres kredytowania, o jaki zawnioskuje klient. Okres kredytowania zależy bowiem również od jego wieku i zdolności kredytowej. Przykładowo klient 50-letni może liczyć zazwyczaj na umowę na maksymalnie 18-20 lat. Przy niskiej zdolności kredytowej czasami lepiej wziąć kredyt na dłuższy okres ze względu na niską ratę.

Warto w tym momencie napisać trochę więcej o wieku kredytobiorcy. Banki ustalają limit wieku, w którym klient spłaci swoje zobowiązanie. Maksymalny akceptowalny wiek to 75-80 lat. Jednak wiele banków oczekuje od swoich klientów, że ostatnią ratę spłacą wcześniej. Kredyt na 35 lat weź najpóźniej w wieku 40 lat. Jeżeli wystarczy Ci 20 lat do spłaty kredytu, to możesz złożyć wniosek nawet w wieku 55-60 lat. Kredyty z maksymalnym okresem kredytowania nie są dostępne zazwyczaj dla klientów po 40. roku życia. Jest jeszcze bardzo ważna kwestia związana z wiekiem kredytodawców. Często dzieci biorą kredyt ze swoimi rodzicami. Wtedy jednak ze względu na wiek rodziców bank może zaproponować krótszy okres kredytowania. Wiąże się to z wyższą ratą. Jest sposób na wydłużenie umowy, ale wtedy konieczne będzie wykupienie polisy na życie i dokonanie cesji na kredytodawcę. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla banku.

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić?

Każdy bank ma swoją politykę kredytową. Polityka kredytowa przekłada się z kolei na procedury i regulacje wewnętrzne. W każdym banku procedura kredytowa może wyglądać troszkę inaczej. Część formalności można załatwić przez Internet, co jest dużym ułatwieniem. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego, który jest bardziej ryzykownym produktem finansowym, klient będzie musiał pojawić się w banku. Część banków umożliwia tylko wysłanie samego wniosku drogą elektroniczną. Chcąc uniknąć skomplikowanych formalności, możesz pomyśleć o pożyczce hipotecznej bądź kredycie gotówkowym. Jednak koszty takiego produktu są większe.

Wymieńmy teraz warunki, jakie musisz spełnić, żeby starać się o kredyt hipoteczny:

  • Odpowiednio wysokość zdolność kredytowa to podstawa. Spytaj się eksperta kredytowego, jak można ją poprawić.
  • Pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej, która zaświadczy, że jesteś wiarygodnym klientem.
  • Odpowiednio wysoki wkład własny lub wyrażenie gotowości do zabezpieczenia części wkładu własnego w inny, akceptowalny przez bank sposób.
  • Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku kredytowego do banku. Poproś swojego eksperta kredytowego o pomoc w wypełnieniu wniosku.
  • Stałe i akceptowane przez bank źródło dochodu. Banki najwyżej oceniają osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że osoby, które pracują na umowie cywilnoprawnej lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, są bez szans. Ważna jest ciągłość zatrudnienia i wysokość dochodów.
  • Polskie obywatelstwo.
  • Zabezpieczenie kredytu hipotecznego poprzez ustanowienie wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości na rzecz banku oraz wykup polisy ubezpieczeniowej. Bank może poprosić również o inne zabezpieczenia.

Kto może starać się o kredyt hipoteczny?

Sprawdźmy, kto może starać się o kredyt hipoteczny. Wniosek może złożyć w zasadzie każda pełnoletnia osoba, która ma zdolność do czynności prawnych. W niektórych bankach można starać się o kredyt hipoteczny dopiero po ukończeniu 21 lat. Jednak nie każdy wnioskodawca otrzyma kredyt hipoteczny. Jakie warunki należy spełnić? Podsumujmy:

  • Należy złożyć prawidłowo wypełniony wniosek o kredyt hipoteczny z całą wymaganą dokumentacją.
  • Klient powinien mieć wysoką zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytową. Zaległości i opóźnienia w spłatach są dużą przeszkodą i zazwyczaj wykluczają możliwość pozyskania kredytu hipotecznego.
  • Stabilne źródło dochodów, banki preferują umowę o prace na czas nieokreślony.
  • W aktualnym miejscu pracy powinieneś pracować co najmniej 3 miesiące.
  • Wkład własny na poziomie 10% lub 20% wartości nieruchomości.
  • Koszty utrzymania nie powinny być za wysokie w stosunku do dochodów.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Wygląda na to, że na jakiś czas pożegnaliśmy się z niskimi stopami procentowymi. Od III kwartału 2021 r. stopy procentowe sukcesywnie rosną, przyprawiając o ból głowy kredytobiorców. Dlatego radzimy naszym klientom, żeby bardzo dokładnie przyglądali się ofercie banków i starali się wybrać najtańszy kredyt hipoteczny. W pierwszej kolejności należy sprawdzić RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową (RRSO). Jest to ważne, ponieważ RRSO obejmuje wszystkie bezpośrednie koszty kredytu, jak oprocentowanie, prowizja czy ubezpieczenie. RRSO uwzględnia większość bezpośrednich kosztów kredytu. Wyjaśnijmy to na przykładzie. Bank A oferuje kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 7,5%, a Bank B z oprocentowaniem 8%. Na pierwszy rzut oka oferta Banku A jest atrakcyjniejsza. Spójrzmy jednak na RRSO Banku A i Banku, które wynosi odpowiednio 8,28% i 8,18%. Kredyt hipoteczny w Banku B jest tańszy.

Ważne: Całkowita kwota do zapłaty zależy od poziomu RRSO, a nie od oprocentowania nominalnego kredytu hipotecznego.

Dlatego chcąc wybrać najtańszy kredyt hipoteczny, porównaj w pierwszej kolejności RRSO poszczególnych ofert. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego. Ekspert kredytowy podpowie Ci jak porównać oferty i jak prawidłowa interpretować wskaźniki. Ekspert kredytowy doradca nauczy Cię również korzystać z narzędzi kalkulator kredyt hipoteczny oraz porównywarka kredytów hipotecznych. Pamiętaj jednak, że dane wskazane przez kalkulator lub porównywarkę będą orientacyjne. Ostateczna decyzja banku może być inna. O narzędziach internetowych napiszemy jeszcze poniżej.

Stała i zmienna stopa procentowa

Oprocentowanie kredytów hipotecznych to jeden z gorących tematów ostatnich tygodni. Wciąż pojawiają się nowe pomysły partii rządzącej. Najczęściej wspomina się o stałej stopie procentowej kredytów hipotecznych. Jak to wygląda obecnie. Wszystkie banki mają w swojej ofercie kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Coraz więcej banków oferuje kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem przez pierwsze 5 lat. Czasami można ten okres wydłużyć o kolejne 5 lat. Nie ma obecnie w ofercie banków kredytów, które byłyby oparte na stałej stopie przez cały okres umowy. Takie rozwiązanie byłoby niekorzystne dla banku w przypadku rosnących stóp procentowych.

Ostatnie podwyżki stóp procentowych pokazują, że wybór kredytu hipotecznego może być dobrym rozwiązaniem. Przez kilka lat masz zapewniony komfort psychiczny i nie musisz się obawiać, że Twoja rata gwałtownie wzrośnie. Oczywiście istnieje też ryzyko, że stopy procentowe zaczną znowu spadać, ale na razie nic na to nie wskazuje.

Spłata kredytu hipotecznego

Udało Ci się wysłać wniosek, skompletować wszystkie dokumenty i otrzymałeś pozytywną decyzję z banku. Możesz cieszyć się w końcu swoim mieszkaniem lub domem. To jednak dopiero początek Twojej przygody z kredytem hipotecznym. Przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat najbliższych lat będziesz musiał płacić comiesięczną ratę. Będzie to dla Ciebie na pewno poważne obciążenie dla Twojego budżetu. Razem z umową otrzymasz Harmonogram Spłat, który zawiera informacje o wysokości rat i dniu spłaty w poszczególnych miesiącach. Zawsze zalecamy robić przelew dzień wcześniej.

Część klientów stara się o jak najdłuższy okres spłaty, żeby płacić niższe raty. Jednak nie zawsze jest to dobra strategia. Dłuższy okres spłaty wiąże się z dużo wyższymi kosztami. Warto sobie dokładnie przemyśleć, co będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Podpisując umowę kredytową, możesz wybrać raty równe lub malejące. Co to dokładnie znaczy?

  • Raty równe – tę opcję wybiera większość klientów. Na samym początku spłacasz głównie odsetki oraz niewielką kwotę kapitału. W miarę upływu czasu proporcje się odwracają.
  • Raty malejące – na samym początku płacisz bardzo wysokie raty, które z czasem maleją, ponieważ jest coraz mniej kapitału do spłacenia. Koszty takiego kredytu są niższe, ponieważ szybciej spłacasz kapitał. Bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które stać na spłatę bardzo wysokiej raty, ponieważ unikną wysokich kosztów.

Ważne!

Rata może ulec zmianie w trakcie trwania kredytu i to niejednokrotnie. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy RPP zmieni wysokość stóp procentowych. Za każdym razem otrzymasz nowy Harmonogram Spłat.

Wakacje kredytowe – co to takiego?

Kiedy starasz się o kredyt hipoteczny, warto spytać, czy dany bank umożliwia swoim klientom skorzystanie z wakacji kredytowych. W ciągu tylu lat spłaty możesz stracić prace lub spadną na Ciebie niespodziewane wydatki. Warto w takiej sytuacji skorzystać z wakacji kredytowych. Wakacje kredytowe oraz karencja w spłacie to możliwość czasowego zawieszenia spłat rat kredytu hipotecznego. Kiedy potrzebujesz kilku miesięcy na złapanie oddechu finansowego, to wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek. W odpowiedzi na Twój wniosek bank może zaproponować następujące rozwiązania:

  • Zawieszenie pełnej raty kapitałowo-odsetkowej,
  • Zawieszenie części odsetkowej raty kredytowej,
  • Zawieszenie części kapitałowej raty kredytowej.

Ważne! Wakacje kredytowe nie oznaczają, że nie będziesz musiał spłacać zaległych odsetek, czy zaległego kapitału. Zaległe raty zostaną doliczone do pozostałych rat lub okres spłaty zostanie wydłużony. Nie każdy klient może też liczyć na wakacje kredytowe. Wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie, jeśli spłacałeś swoje raty terminowo i nie masz zaległości. Sprawdź też, czy umowa o kredyt hipoteczny przewiduje wakacje kredytowe.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to bardzo dobry pomysł dla osób, które dysponują nadwyżkami finansowymi. Spłacając kredyt hipoteczny wcześniej, unikniesz wysokich kosztów odsetkowych. Kredyt hipoteczny najlepiej spłacić dopiero po 3 latach od daty podpisania umowy, ponieważ zgodnie z polskimi przepisami bank nie może pobrać wtedy żadnych opłat. Jeśli będziesz chciał spłacić kredyt wcześniej, to bank może zażądać prowizji za wcześniejszą spłatę. Wtedy wcześniejsza spłata może być dla Ciebie nieopłacalna.

Nadpłata kredytu hipotecznego

W trakcie spłaty kredytu hipotecznego mogą się zdarzyć okresowe przypływy gotówki, które możesz przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego. Dobry przykład to roczna premia, spadek, darowizna itd. W ten sposób możesz skrócić okres spłaty i zmniejszyć koszty kredytu. Pamiętaj, że nadpłata to nie jest to samo, co wcześniejsza spłata. Nadpłata polega na zapłaceniu wyższej raty, niż wynika to z harmonogramu. Wcześniejsza spłata to spłata całości kredytu przed terminem. Część banków określa w umowie, ile razy w ciągu roku możesz dokonać nadpłaty.

Podpowiadamy! Możliwość wcześniejszej spłaty gwarantuje Ci Ustawa o kredycie hipotecznym z 2017 r., która mówi, że każdy kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty i nadpłaty kredytu hipotecznego.

Zanim spłacisz lub nadpłacisz kredyt hipoteczny, musisz wysłać do banku stosowny wniosek. Dopiero wtedy możesz dokonać dodatkowych wpłat lub spłacić kredyt w całości. Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest korzystne dla Ciebie.

Porównanie kredytów hipotecznych – gdzie sprawdzić?

Jest kilka bardzo skutecznych narzędzi, które pomogą Ci porównać oferty i znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny.

  • Najlepszy sposób to bezpłatna konsultacja z ekspertem kredytowym. Ekspert kredytowy wybierze dla Ciebie najlepszą ofertę kredytu hipotecznego, biorąc pod uwagę Twoje potrzeby i Twoją sytuację finansową. Ekspert kredytowy zbada również Twoją zdolność kredytową.

Możesz również spróbować porównać oferty bankowe na własną rękę. Skorzystaj wtedy:

  • z kalkulatora rat dla kredytów hipotecznych. Wystarczy, że w odpowiednie pola wpiszesz parametry kredytu hipotecznego, czyli kwotę kredytu i okres spłaty. Kalkulator zaprezentuje Ci informacje z różnych banków, dotyczące wysokości oprocentowania RRSO, prowizji, a także wysokości rat.
  • Z porównywarki kredytów hipotecznych skorzystaj, gdy chcesz porównać kredyty pod kątem kosztów kredytu hipotecznego. Wyniki filtruj pod kątem RRSO. Jest to wskaźnik, który zawiera w sobie wszystkie bezpośrednie koszty kredytu hipotecznego.
  • Kolejne narzędzie to ranking kredytów hipotecznych, za pomocą którego w szybki i prosty sposób znaleźć najlepszy i najtańszy kredyt hipoteczny. Dzięki rankingowi możesz samodzielnie porównać oferty pod kątem oprocentowania, prowizji czy też wysokości miesięcznych rat. Ranking kredytów hipotecznych 2022 zawiera informacje, takie jak:
    • najniższy koszt całkowity kredytu,
    • oprocentowanie kredytu hipotecznego,
    • najniższa prowizja.

Wszystkie te narzędzia są proste w obsłudze i interpretacji. Zawsze jednak tłumaczymy naszym klientom, że wyniki, które otrzymają, są jedynie orientacyjne. Ostateczna propozycja banku może się trochę różnić.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – czym się różnią?

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna są to dwa zupełnie różne produkty. Jednak mają też cechy wspólne. Jedną z nich jest rodzaj zabezpieczenia w postaci hipoteki. Produkty dzielą się natomiast celem:

  • pożyczkę hipoteczną możesz się starać, gdy już jesteś właścicielem nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie pożyczki. Pożyczka hipoteczna jest udzielana najczęściej wtedy, gdy masz już nieruchomość, która może stanowić jej zabezpieczenie. Środki z pożyczki hipotecznej możesz wykorzystać na dowolny cel. Dlaczego czasami zalecamy pożyczkę hipoteczną, a nie zwykłą pożyczkę gotówkową? Pożyczki hipoteczne są z reguły dużo niżej oprocentowane niż pożyczki gotówkowe. Wynika to z tego, że zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest nieruchomość.
  • Kredyt hipoteczny możesz przeznaczyć tylko na cel określony w umowie.

Niestety procedura przy pożyczce hipotecznej jest tak samo długa i skomplikowana, jak przy kredycie hipotecznym. Dlatego część klientów decyduje się na zwykłą pożyczkę gotówkową.

Pamiętaj, że nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej nie może być obciążona.

Ile się czeka na kredyt hipoteczny 2023?

Bank nie może przeciągać procedury kredytowej w nieskończoność. Zgodnie z Ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, kredytodawca ma 21 dni na przekazanie decyzji wnioskującemu. Przepisy jedno, a życie drugie. Banki często nie przedłużają moment podjęcia decyzji. Dzieje się tak na przykład, gdy do banku wpłynie bardzo dużo wniosków.

Kredyty hipoteczne 2023 – oferty największych banków w Polsce

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kredytów hipotecznych największych banków w Polsce.

Citi Handlowy kredyt hipoteczny.

  • Środki z kredytu mieszkaniowego w banku Citi Handlowy możesz przeznaczyć na finansowanie nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym.
  • Bank zaakceptuje wkład własny w minimalnej wysokości 20% wartości nieruchomości.
  • RRSO wynosi dla oprocentowania zmiennego 7,04% oraz 7,73% dla oprocentowania stałego przez 5 lat.

Bank Millennium kredyt hipoteczny

  • W Banku Millennium starając się o kredyt hipoteczny, musisz mieć wkład własny na poziomie minimum 10%.
  • Kredytobiorcy mogą raz w roku złożyć wniosek o wakacje kredytowe.
  • Możesz wybrać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym z RRSO 8,73% lub z oprocentowaniem zmiennym 8,62%.
  • Możliwość monitorowania wniosku i pomoc specjalisty.

 

BNP Paribas kredyt hipoteczny

  • BNP kredyt hipoteczny to produkt finansowy z oprocentowaniem zmiennym z RRSO 8,87% lub stałym z RRSO 9,04%.
  • Propozycja niższego oprocentowania na finansowanie energooszczędnych nieruchomości. Razem z wnioskiem należy przedłożyć certyfikat ekologiczny lub świadectwo charakterystyki energetycznej, w którym wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP nie jest wyższa niż 50 kWh/(m2*rok).

Kredyt hipoteczny ING

  • Wymagany wkład własny na poziomie minimum 20% wartości nieruchomości.
  • Minimalna kwota kredytu to 70 000 zł.
  • Maksymalny okres kredytowania to 35 lat.
  • Możliwość złożenia wniosku on-line.

Credit Agricole kredyt hipoteczny

  • Finansowanie nawet do 90% ceny nieruchomości, czyli 10% wkładu własnego wystarczy do złożenia wniosku.
  • Maksymalny okres kredytowania to 35 lat.
  • Możesz wybrać kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem przez pierwszych 7 lat przy RRSO 7,89% lub oprocentowanie zmienne przy RRSO na poziomie 7,34%.

mBank kredyt hipoteczny

  • Środki z kredytu hipotecznego mBank możesz wykorzystać na zakup mieszkania, domu lub działki.
  • Specjalna oferta EKO kredyt hipoteczny, którym możesz sfinansować nieruchomość z niskim zużyciem energii z obniżoną marżą 0,20 pp.
  • Wymagany wkład własny na poziomie co najmniej 10%.
  • RRSO 4,79% - promocja do 30.05.2022 r.

PKO kredyt hipoteczny

  • Możesz sfinansować nawet do 90% wartości nieruchomości, czyli wystarczy wkład własny na poziomie 10%.
  • W ofercie: PKO Kredyt Własny Kąt hipoteczny albo Kredyt lub pożyczka ze stałą stopą procentową przez 5 lat.

Santander kredyt hipoteczny

  • W ofercie Santandera znajdziesz kredyt mieszkaniowy.
  • Możesz sfinansować zakup nieruchomości czy budowę domu, ale też zrefinansować kredyt hipoteczny zaciągnięty w innym banku.
  • Maksymalny okres kredytowania wynosi 30 lat.
  • Wkład własny na poziomie minimum 10%.

Alior Bank kredyt hipoteczny

  • W Alior Banku możesz wybierać między różnymi ofertami kredytów hipotecznych. Ofertę możesz zatem dopasować do swoich potrzeb.
  • Znajdziesz tutaj specjalną ofertę na zakup mieszkania w dużym mieście na przykład w Gdańsku. Finansowanie nawet do 1 mln zł.
  • Możesz też wybrać kredyt hipoteczny Megahipoteka w wybranej walucie: PLN, USD czy EUR.

Pekao kredyt hipoteczny

  • Wkład własny na poziomie minimum 10% wartości nieruchomości.
  • Możliwość złożenia wniosku online.
  • Spotkanie z doradcą konieczne podczas podpisywania umowy.
  • Cel finansowania to zakup nieruchomości, wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego oraz spłata kredytu zaciągniętego w innym banku.
  • Kredyt hipoteczny Pekao ma oprocentowanie zmienne lub stałe, ale tylko przez pierwsze 5 lat kredytowania. RRSO oferty wynosi 7,21%.

Najtańszy kredyt hipoteczny 2023 – jak wybrać korzystną ofertę?

Najtańszy kredyt hipoteczny powinien spełniać następujące warunki:

  • Dopasowanie do potrzeb klienta,
  • Niskie koszty z okresem kredytowania, który najbardziej Ci odpowiada,
  • Niskie oprocentowanie i niska prowizja lub jej brak,
  • Akceptacja przez bank różnych źródeł dochodu,
  • Procedura powinna być możliwie krótka i przejrzysta.

Ekspert kredytowy podpowiada: Najlepszy kredyt hipoteczny to kredyt z niskim oprocentowaniem i niewysoką prowizją, a nawet prowizją 0%. Jeżeli chcesz znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny dla siebie, to w pierwszej kolejności określ swoje cele, kwotę kredytu i obiektywnie oceń swoje możliwości finansowe. Następnie skontaktuj się z ekspertem kredytowym. Eksperci kredytowi z kredytgdansk.pl. udzielą Ci wsparcia i bez ponoszenia żadnych kosztów z Twojej strony, pomogą Ci wybrać najlepszy kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny z kredytGdansk.pl

Oceń nas!


4,9 /5 (4111 ocen)

Oceń nasze usługi