Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Gdańsk

Kredyty dla firm
– bezpłatna pomoc ekspertów!

Prowadzisz działalność gospodarczą? Interesuje Cię finansowanie dla firm? Dowiedz się, na jakiego rodzaju kredyt możesz liczyć i jaki z nich będzie najlepszy dla Twojej działalności. Kredyt na firmę to zupełnie inny produkt finansowy niż kredyt dla osób prywatnych. 

Wsparcie przy wyborze kredytu
Kredyty dla firm Kredyty dla firm

Porównujemy oferty 13 banków

BNP Paribas Bank Polska S.A. Bank Pekao S.A. ING Bank Śląski Bank Millenium

Ekspert kredytowy online

Sprawdź zdolność, porównaj oferty i zapewnij sobie najtańszy kredyt

Skontaktuj
z się ekspertem

kredytGdansk.pl – pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyt Gdańsk
Dowiedz się więcej

Jak otrzymać kredyt firmowy

kredytGdansk.pl – ekspert finansowy
Porozmawiajmy
Kredyt Gdańsk Kredyt Gdańsk

Ponad 50 pozytywnych opinii w Google

Kredyt Gdańsk Kredyt Gdańsk

Jesteśmy jednymi z najlepiej i najczęściej ocenianych ekspertów kredytowych w Gdańsku w Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

Z roku na rok grono naszych klientów dynamicznie się rozrasta, a wraz z nim nasz zespół ekspertów. Zaufanie do nas wynika z dobrej opinii, cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalni jako rzetelni, profesjonalni i skuteczni eksperci kredytowi.

Znajdź kredyt, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Wiadomość do eksperta Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy Formularz kontaktowy
Telefon do eksperta Porozmawiajmy (+48) 571 394 901

Kredyt dla firm w 2022 roku - co warto wiedzieć i czy warto skorzystać

Pożyczka dla firm Pożyczka dla firm

Pożyczka dla firm

Korzystając ze swojego doświadczenia, pomagamy w wyborze i uzyskaniu najtańszego kredytu na rynku.

Sprawdź szczegóły!

Kredyt dla firm z ekspertem kredytowym

Rzadko kiedy jesteśmy w stanie finansować działalność gospodarczą tylko z własnych środków. Przedsiębiorcy, którzy myślą o rozwoju firmy, zazwyczaj sięgają po produkty kredytowe dedykowane dla firm. Banki oferują wiele form finansowania dla firm. Który kredyt dla firm będzie dla Ciebie najlepszy? W jaki sposób wybrać kredyt firmowy odpowiedni dla Twojej branży? O tym dowiesz się z naszego tekstu.

Kredyt dla firm - wprowadzenie

Jeżeli niedawno założyłeś firmę i potrzebujesz finansowania, to powinieneś wiedzieć, że kredyt na firmę jest zupełnie innym produktem bankowym niż kredyt konsumpcyjny. Zacznijmy od wymagań. Bank poprosi Cię o przygotowanie dokumentów firmowych, które potwierdzą sytuację finansową Twojej działalności. Kredytodawca sprawdzi Twoją zdolność do regulowania zobowiązań, badając innego rodzaju dokumentację niż w przypadku oceny zdolności kredytowej klienta indywidualnego. Zalecamy bezpłatną konsultację z ekspertem kredytowym, który przygotuje dla Ciebie listę potrzebnych dokumentów, sprawdzi Twój biznesplan i wniosek do banku. Zaprezentuj się profesjonalnie i dokładnie zdefiniuj swoje cele. Kolejny krok to wybór atrakcyjnych ofert kredytów firmowych. Eksperci kredytowi z www.kredytgdańsk.pl znajdą dla Ciebie najlepsze finansowanie dla firm. Banki mają w swojej ofercie kilka propozycji dla firm. Są to oferty dla MSIP, mikrofirm, czy też dużych przedsiębiorstw. Jaki produkt wybrać? Doradca kredytowy banku po zbadaniu Twoich potrzeb i analizie sytuacji finansowej firmy dobierze produkty dopasowane do Twojej działalności. Część firm potrzebuje środków na rozwój, wtedy idealnym rozwiązaniem będzie kredyt inwestycyjny. Kiedy potrzebujesz gotówki, ale chcesz nią swobodnie dysponować, to wtedy polecamy firmowy kredyt gotówkowy. Takie zobowiązanie możesz spłacać przez dłuższy czas. Poszykujesz stałego dostępu do kredytowania? Zawnioskuj o kartę kredytową firmową lub odnawialny limit w koncie. Część rozwiązań jest przygotowana dla firm o wysokich dochodach i dużych miesięcznych obrotach.

Kredyt dla firm – co musisz wiedzieć? Ekspert kredytowy Trójmiasto podpowiada

Obecnie większość instytucji finansowych ma przygotowaną bogatą ofertę dla przedsiębiorców. Podstawowe warunki, żeby skorzystać z takiej formy finansowania, są następujące:

  • Zarejestrowana działalność gospodarcza.
  • Dłuższy czas funkcjonowania na rynku. Oznacza to, że na kredyt dla firm mają szanse te przedsięwzięcia, które już jakiś czas działają na rynku. Jeżeli niedawno założyłeś firmę, to masz niewielkie szanse na kredyt. Wynika to z tego, że bank chce mieć pewność, że utrzymasz się na rynku i będziesz spłacać swoje zobowiązanie. Firmy, które są na rynku dłużej niż rok i osiągają wysokie dochody miesięczne, mogą liczyć na kredyt dla firm, ponieważ dla banku są wiarygodnym partnerem.

Oferta kredytowa dla firm jest bogata i elastyczna. Bez problemu znajdziesz ofertę, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Możesz wybrać formułę, która przyniesie Ci największe korzyści, a my Ci w tym pomożemy. Warto wiedzieć, że oferta dla firm jest tańsza o korzystniejsza niż kredyty dla osób indywidualnych. Dogodne warunki i długi okres spłaty to tylko część przywilejów dla przedsiębiorców. Kredyty dla firm są zazwyczaj tańsze, ponieważ w wielu przypadkach są to kredyty zabezpieczone. Jako właściciel firmy możesz wybrać kredyty inwestycyjne, obrotowe albo rachunki odnawialne.

Kredyt na firmę a kredyt dla klientów indywidualnych – podstawowe różnice

Jak już pisaliśmy wyżej, kredyt dla firmy otrzymasz dopiero wtedy, gdy Twoja działalność jest zarejestrowana. Nie możesz starać się o kredyt, gdy firma nie widnieje jeszcze w CEIDG lub KRS. W przypadku kredytu konsumenckiego wystarczy dowód tożsamości. Kolejna zasadnicza różnica między kredytem firmowym a konsumenckim polega na tym, że kredyt dla klientów indywidualnych jest przeznaczony dla tych osób, które mają dobrą zdolność kredytową.

Sama procedura w przypadku kredytu firmowego jest dłuższa i bardziej skomplikowana. Kredyt konsumencki możemy dostać od ręki i bez zbędnych formalności, zwłaszcza gdy staramy się o niego w banku, w którym mamy konto. Przykładowo nowa firma, która stara się o kredyt inwestycyjny, musi złożyć w banku profesjonalny i przemyślany biznesplan. Analityk bankowy nie tylko bardzo dokładnie sprawdzi Twój biznesplan, ale również oceni, czy masz szansę utrzymać się na rynku i generować zyski, które pozwolą na spłatę rat kredytu dla firm. Kiedy prowadzisz działalność od jakiegoś czasu, to na pewno bank zażąda od Ciebie danych finansowych, tj. jak bilans, czy KPiR. Sytuacja finansowa Twojej firmy to bardzo ważna informacja dla banku. Tylko firmy o stabilnych i w miarę wysokich dochodach mogą liczyć na kredyt firmowy. Kiedy przedsiębiorstwo nie wypracowuje zysków lub grozi mu upadłość, to wtedy o kredyt firmowy będzie bardzo trudno.

Jakie warunki należy spełnić , by ubiegać się o kredyt na firmę?

Warto przygotować się do złożenia wniosku o kredyt firmowy. Wniosek i dokumenty firmowe są szczególnie dokładnie analizowane przez pracowników banku. Starasz się o kredyt dla firm? Przygotuje się dobrze do procedury kredytowej. Warunkiem otrzymania kredytu jest dobra zdolność kredytowa. Jednak jak już wspominaliśmy, bank inaczej sprawdza zdolność kredytową firmy. Pracownik banku zajmuje się wtedy tzw. analizą kredytową przedsiębiorstw. Najważniejszymi elementami, które mają wpływ na zdolność kredytową firmy, są:

  • majątek firmy, czyli aktywa,
  • Struktura kapitału,
  • źródła finansowania działalności,
  • wysokość przychodów i kosztów prowadzonej działalności.

Niektóre banki będą brały pod uwagę również konkurencyjność firmy oraz kwalifikacje kadry kierowniczej i załogi. Czasami zdarza się, że na zdolność kredytową przedsiębiorstwa ma wpływ otoczenie, na które firma nie ma wpływu. Było to widoczne np. podczas pandemii, kiedy okazało się, że niektóre branże zostały uznane za ryzykowne i odmawiano im finansowania. Bank sprawdzi również Twoją wiarygodność finansową w bazach BIK, BIG lub KRD. Kolejny warunek otrzymania kredyt dla firm to wniesienie odpowiedniego zabezpieczenia. Jeżeli złożyłeś wniosek o kredyt firmowy jako spółka z o.o., to wymagana będzie zgoda wszystkich członków zarządu na zaciągnięcie zobowiązania.

Na pewno problem z finansowaniem będą miały nowe firmy, które dopiero zaczęły funkcjonować. Banki zazwyczaj oczekują co najmniej dwunastomiesięcznego stażu. Zdarzają się jednak oferty dla młodszych firm. Już po sześciu miesiącach możesz spróbować złożyć wniosek. Ekspert kredytowy również pomoże Ci znaleźć kredyt dla młodej firmy.

Kolejne warunki, które muszą spełnić firmy to przygotowanie biznesplanu i udostępnienie rachunków firmowych.

W jaki sposób można wykorzystać środki z kredytu na firmę?

Kredyt dla swojej firmy musisz dobrze przemyśleć. W pierwszym kroku zastanów się, jakie są najważniejsze cele i wyzwania przed jakimi stoi Twoja firma. Jest to ważne, ponieważ gotówkę przyznaną w ramach kredytu dla firm, możesz wydać zgodnie z celami opisanymi w umowie kredytowej. Rodzaj kredytu firmowego, który wybierzesz, powinien odpowiadać Twoim celom. Najlepszy przykład to kredyt inwestycyjny. Korzystasz z niego, kiedy chcesz dokonać inwestycji, które przyczynią się do rozwoju Twojej firmy. Może to być np. nowa linia technologiczna, zakup lokalu czy oprogramowania. Musisz mieć świadomość, że środki z kredytu inwestycyjnego musisz wydać na cele określone w umowie. Sam jednak decydujesz jakiego rodzaju wydatki to będą. Warto podkreślić, że wybierając kredyt inwestycyjny, możesz z pozyskanych środków sfinansować inwestycje, zgodnie z umową. Nie możesz wydać pieniędzy z kredytu inwestycyjnego na nic innego. Natomiast rodzaj wydatków inwestycyjnych zależy od Ciebie. Kredyt inwestycyjny ma tak naprawdę dwa podstawowe zadania:

  • Wesprzeć rozwój przedsiębiorstwa,
  • Zwiększyć majątek trwały.

Firma przetrwa, jeżeli w odpowiedni sposób zadba o płynność finansową. Jednym ze sposobów jest kredyt obrotowy, który jest jedną z najbardziej popularnych form finansowania firm. Środki przyznane w ramach kredytu obrotowego, możesz przeznaczyć na dowolne potrzeby firmy. Podobną funkcję pełni kredyt odnawialny w rachunku firmowym. Obydwa rozwiązania będą przydatne w sytuacjach awaryjnych, kiedy będzie Ci groziła utrata płynności.

Kredyt na firmę – przygotuj niezbędne dokumenty z ekspertem kredytowym

Gromadzenie niezbędnych dokumentów to najbardziej uciążliwa część procedury kredytowej. Bank chcąc chronić swoje środki, chce być pewien, że powierza je wiarygodnej osobie. Dlatego do wniosku o kredyt firmowy należy załączyć wiele dokumentów i zaświadczeń, które potwierdzą sytuację finansową firmy, rodzaj działalności, czy jej konkurencyjność. Możesz zwrócić się o pomoc do eksperta kredytowego, który pomoże Ci w przygotowaniu listy dokumentów. Na sam początek musisz dostarczyć dokumentację firmową:

  • zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
  • zaświadczenie o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) i REGON,
  • zaświadczenie z Krajowego Rejestru Sądowego oraz status w przypadku spółki.

W kolejnym etapie dostarczasz dokumenty, które potwierdzą sytuację finansową Twoje firmy oraz jej potencjał:

  • Bilans,
  • Deklaracja podatkowa za ostatni rok,
  • Rachunek zysków i strat za ostatni rok obrachunkowy,
  • wykaz z księgi przychodów i rozchodów za wskazany okres,
  • decyzja z US w sprawie wysokości podatku za poprzedni rok,
  • deklaracja VAT dot. bieżącego roku.

Dodatkowe dokumenty to:

  • zaświadczenie o niezaleganiu w uiszczaniu składek do ZUS,
  • zaświadczenie z US o niezaleganiu z opłatą podatków,
  • opinie innych banków dot. spłaty aktualnego zobowiązania,
  • opinie banków prowadzących konta firmowe.

Zasady przyznawania kredytu na firmę

Banki odgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju firm i przedsiębiorstw, ponieważ są bardzo ważnym źródłem finansowania. Nie oznacza to jednak, że każda firma może starać się o kredyt lub ma odpowiednią zdolność kredytową, która pozwoli na pozyskanie finansowania z banku. Każda instytucja finansowa ma bowiem również obowiązek dbać o powierzone jej pieniądze i odpowiednio zarządzać ryzykiem kredytowym. Podsumujmy najważniejsze zasady przyznawania kredytów firmowych:

  • Nowe firmy, które dopiero raczkują, mają zazwyczaj problem z pozyskaniem kredytu dla firm. Najczęściej na rynku znajdziemy oferty kredytów dla firm, które są obecne na rynku przynajmniej 12 miesięcy. Obiegowa opinia jest taka, że skoro firma przetrwała rok i osiąga dobre dochody, ma dobre perspektywy na przyszłość.
  • Banki nie mają specjalnych wymogów, jeżeli chodzi formę prawną firmy, sposobu jej opodatkowania, rodzaju działalności czy branży. Każdy klient będzie traktowany i oceniany indywidualnie. Jednak w pewnych okolicznościach bank może uznać, że dana branża jest zbyt ryzykowna i odrzucić wniosek kredytowy.
  • Bardzo ważna jest zdolność kredytowa firmy. W tym celu będziesz musiał dostarczyć do banku wiele załączników do wniosku. Lista dokumentów może się różnić w zależności od rodzaju kredytu firmowego.

Kredyty na firmę dla osób prywatnych - czy jest to możliwe?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale o kredyt na firmę możesz zawnioskować na dwa sposoby:

  1. Składasz wniosek o kredyt firmowy jako przedsiębiorca. W tym wypadku dostarczasz dokumenty firmowe, na podstawie których bank ocenia zdolność finansową Twojej firmy. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wyboru i dostosowanie kredytu do potrzeb firmy i perspektyw rozwoju. Możesz wybrać kredyt obrotowy, unijny, inwestycyjny itd. Kwoty takich kredytów są większe i nierzadko niżej oprocentowane.
  2. Możesz też zaciągnąć kredyt firmowy na osobę prywatną. W tym przypadku jest to najczęściej kredyt gotówkowy. Są zalety i wady takiego rozwiązania. Główna zaleta to dowolność w wydatkowaniu środków z kredytu, a wada to niewielka kwota, o jaką możesz się starać. Cel kredytu nie mus być związany z firmą. Jednak jako eksperci kredytowi zalecamy rozsądek, ponieważ aktywa Twojej firmy stanowią zabezpieczenie tego kredytu. Kiedy wnioskować o taki kredyt? Najlepiej sięgnąć po takie rozwiązanie, gdy potrzebujesz szybko niewielkiej sumy pieniędzy.

Rodzaje kredytów firmowych

W większości banków znajdziesz co najmniej kilka rodzajów kredytu dla firm. Możesz wybrać taki, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Dużą zaletą kredytów dla firm jest to, że możesz wybrać dowolny rodzaj takiego kredytu, zgodnie ze swoimi potrzebami i celami. Kredytobiorcy sięgają najczęściej po takie kredyty dla firm, jak:

1. Kredyt obrotowy – bardzo popularny i wygodny produkt finansowy, dzięki któremu możesz na bieżąco finansować wydatki firmy. Może to być zapłata za towar, wynagrodzenia, koszty najmu itd. Okres spłaty waha się od 12 miesięcy do 36 miesięcy. Kredyt obrotowy pomoże Ci w zachowaniu płynności, zwłaszcza gdy kontrahenci zalegają z opłatami lub wystawiłeś faktury z długim terminem płatności. Sprawdzi się również w obliczu niespodziewanych wydatków. Kredyt obrotowy to dobry produkt dla firm aktywnych, które się rozwijają. Cała procedura wnioskowania o kredyt obrotowy jest dość prosta i szybka. Możesz wybrać kredyt obrotowy ratalny lub odnawialną linię kredytową w rachunku bieżącym:

  • Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym polega na tym, że bank przyzna Ci środki w ramach ustalonego limitu kredytowego. Środki te możesz wykorzystać na bieżące potrzeby formy. Jest to rodzaj kredytu odnawialnego. Kiedy spłacisz wykorzystane środki wraz z odsetkami, możesz z powrotem z nich korzystać aż do wyczerpania limitu. Odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty.
  • Kredyt obrotowy ratalny spłacasz w ratach kapitałowo – odsetkowych. O taki kredyt możesz się starać za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Sprawia to, że cała procedura jest szybka i prosta. Kwota kredyt będzie zależeć od obrotów i dochodów firmy. Okres kredytowania jest krótki.

2. Kredyt inwestycyjny – jest kredytem celowym, który możesz przeznaczyć na cele wskazane w umowie kredytowej. Jednak jego głównym zadaniem jest zwiększenie majątku trwałego firmy. Na co możesz wydać środki z kredytu inwestycyjnego? Na zakup sprzętu, technologii, maszyn i narzędzi, floty. Do wniosku musisz załączyć biznesplan, a także zadeklarować wkład własny.

3. Kredyt w rachunku odnawialnym - jest to produkt, którego mechanizm jest taki sam jak w przypadki limitu w koncie dla klientów indywidualnych. Bank na podstawie dostarczonych dokumentów określa górną granicę limitu. Odsetki są naliczane od wykorzystanej kwoty.

4. Kredyt hipoteczny na firmę. Niewiele przedsiębiorców korzysta z takiej oferty, ponieważ trudno taki kredyt dostać. Osobie prywatnej na pewno jest o wiele łatwiej. Bank uważa taki produkt za ryzykowny.

5. Kredyt gotówkowy dla firm jest dobrą opcją dla tych przedsiębiorstw, które chcą zadbać o płynność finansową. Na korzyść tego produktu przemawia szybka procedura i dowolność w wydatkowaniu środków.

Koszty kredytu firmowego

Główny koszt kredytu dla firm to oprocentowanie. Oprocentowanie składa się ze stawki WIBOR(R) oraz marży banku. Stawka referencyjna WIBOR (R) zależy od sytuacji rynkowej i decyzji RPP. Nie masz na nią wpływu i nie możesz jej negocjować. Marża jest to zysk banku i jest ustalana indywidualnie. Marża podlega negocjacjom. Wszystko zależy od sytuacji finansowej firmy, od tego, jak długo działasz na rynku i jakie masz perspektywy. Przeanalizuj również TOiP, w którym znajdziesz informacje na temat prowizji, opłat za wcześniejszą spłatę, opłat za rozpatrzenie wniosku, aneksy itd. Dowiedz się, czy bank przewiduje wakacje kredytowe lub karencję w spłacie i jakie opłaty się z tym wiążą.

Forma zabezpieczenia kredytu firmowego

Brak zabezpieczenia kredytu jest możliwy przy niskich kwotach kredytu firmowego. Przy wyższych kwotach bank zapewne zażąda od Ciebie wniesienia zabezpieczenia. Ma to jednak swoje dobre strony, ponieważ możesz liczyć większą kwotę i atrakcyjne warunki kredytowania. Natomiast kredyt bez zabezpieczeń wiąże się z dłuższą procedurą i wyższymi kosztami. Zabezpieczenie jest często obowiązkowe dla nowych firm.

Oferty banków kredyt dla firmy

1. Santander Bank – kredyt w rachunku bieżącym:

  • Dostępny w wielu walutach: złoty, euro, dolar amerykański, frank szwajcarski lub funt brytyjski.
  • Warunki dopasowane indywidualnie.
  • Automatyczne odnawianie nawet przez 20 lat.

2. Santander Bank – kredyt obrotowy:

  • Na pokrycie bieżących wydatków.
  • Dowolny cel.
  • Umowa na 12 miesięcy.
  • Dla firm, które działają co najmniej od 12 miesięcy.
  • Dostępny w wielu walutach: złoty, euro, dolar amerykański, frank szwajcarski lub funt brytyjski.

3. Santander Bank – kredyt inwestycyjny:

  • Finansowanie nawet do 90% wartości inwestycji.
  • Karencja w spłacie nawet do 18 miesięcy.
  • Dostępny w kilku walutach.
  • Cel to odtworzenie lub zwiększanie rzeczowych aktywów trwałych i długoterminowych aktywów finansowych, zakup na rynku pierwotnym i wtórnym, budowy, rozbudowy, przebudowy, nadbudowy, adaptacji, modernizacji lokalu lub budynku użytkowego wraz z gruntem, spłata innego kredytu inwestycyjnego zaciągniętego na ten cel.

4. Alior Bank – kredyt obrotowy z gwarancją BGK:

  • Dla firm, które działają od co najmniej 10 miesięcy.
  • Gwarancja do 80% kwoty kredytu.
  • Kwota do 1 mln dla mikrofirm do 3 mln dla MISP.
  • Brak prowizji za udzielenie gwarancji.

5. Alior Bank – kredyt firmowy bez prowizji przygotowawczej:

  • Bez prowizji.
  • Cele inwestycyjne i ekologiczne, ale też działalność bieżącą.
  • Kwota do 1 mln dla mikrofirm do 3 mln dla MISP.
  • Umowa od 6 lat do 10 lat w zależności od firmy i celu.

6. Alior Bank – kredyt inwestycyjny:

  • • Kredyt do 80% realizowanej inwestycji.
  • • Umowa nawet na 20 lat.
  • • Zabezpieczenie kredytu na przedmiocie realizowanej inwestycji.
  • • Przejrzyste procedury.

Kredyt dla firm z kredytGdansk.pl

Oceń nas!


4,8 /5 (2122 ocen)

Oceń nasze usługi